Zupa krem kalafiorowy z mlekiem i cheddarem

podana z dodatkiem grzanek oraz krewetek

fot. Dorota Osóbka
3.7
(3)
ocena

Czas przygotowaniaczas przygotowania: 40 min.

porcjeporcje: 2

kaloriekalorie: 458

udostępnij

opis

Oto przepis na prosty krem z kalafiora w niecodziennej, wykwintnej wersji. Podany z grillowanymi krewetkami, chrupkimi grzankami i aromatyczną natką pietruszki. Mleko dodaje zupie delikatności i podkreśla naturalną słodycz kalafiora. Zapobiega też zmianie barwy kalafiora w czasie gotowania, dzięki czemu zupa zachowuje biały kolor i apetycznie wygląda. Dodatek cheddara zwyczajnej zupie kalafiorowej nadaje niepowtarzalnego charakteru. Jeśli wykorzystasz cheddar o średnio długim okresie dojrzewania, zupa będzie bardziej wyrazista i intensywniejsza w smaku. Mleko i cheddar wzbogacają nie tylko smak zupy, ale też zwiększają jej wartość odżywczą. Wzbogacają ją w białko, wapń, cynk, witaminę A, B2 i B12. To świetny pomysł na sycącą kolację, a nawet lekki obiad.

składniki

  • 600 g różyczek kalafiora (1 nieduża sztuka po usunięciu odpadków)
  • 100 g obranej cebuli (1 spora sztuka)
  • 80 g sera cheddar
  • 400 ml wody lub wywaru warzywnego (ponad 1,5 szklanki)
  • 250 ml mleka 2% tłuszczu (1 szklanka)
  • 4 g oleju rzepakowego (1 łyżeczka)
  • 2 ząbki czosnku
  • 5-10 g musztardy (do smaku, ilość zależna od ostrości musztardy)
  • 1/2 łyżeczki suszonego tymianku
  • 1/2 łyżeczki łagodnej przyprawy curry
  • pieprz cytrynowy lub biały (do smaku)
  • gałka muszkatołowa (do smaku)
  • sól (do smaku)

Dodatkowo do podania:

  • 25 g grzanek (2 małe garstki)
  • 100 g krewetek (masa rozmrożonych i oczyszczonych; około 8 sztuk w rozmiarze 31/40)
  • spora ilość drobno posiekanej natki pietruszki

Marynata do krewetek:

  • sok wyciśnięty z 1/4 cytryny
  • 2 ząbki czosnku
  • sól (do smaku)
  • 2 g oleju rzepakowego (1/2 łyżeczki)
  • posiekana drobno natka pietruszki

Dodatkowo przygotuj także: 2 patyczki do szaszłyków

przygotowanie krok po kroku

Krok 1

Kilka godzin wcześniej wyjmij krewetki z zamrażalnika, by zdążyły się rozmrozić (najlepiej rozmrażać je przez dłuższy czas w lodówce). Po rozmrożeniu krewetki oczyść (usuń pancerz i jelito), opłucz pod zimną wodą i osusz papierowym ręcznikiem.

1-2 ząbki czosnku rozetrzyj z odrobiną soli na gładką pastę i przełóż do miseczki. Dodaj trochę posiekanej drobno natki pietruszki, sok z 1/4 cytryny oraz 1/2 łyżeczki oleju. Całość dokładnie wymieszaj, dodaj oczyszczone krewetki i dokładnie wetrzyj w nie marynatę. Miseczkę przykryj pokrywką lub folią spożywczą i wstaw do lodówki na czas przygotowania zupy.

Krok 2

Cebulę obierz i pokrój w drobną kostkę. W garnku o grubym dnie rozgrzej 1 łyżeczkę oleju. Dodaj pokrojoną cebulę i na średniej mocy palnika podsmażaj ją przez około 6 minut, aż się zeszkli. Mieszaj od czasu do czasu i uważaj, by się nie przypaliła.

Krok 3

W czasie smażenia cebuli umyj kalafiora i podziel go na małe różyczki lub pokrój na niewielkie kawałki. Ząbki czosnku obierz i drobno posiekaj.

Krok 4

Gdy cebula się już zeszkli do garnka dodaj rozdrobnionego kalafiora i razem smaż jeszcze przez 4-5 minut, mieszając od czasu do czasu. Pod koniec dodaj pokrojone ząbki czosnku i smaż jeszcze 1-1,5 minuty.

Krok 5

Warzywa w garnku zalej wodą lub wywarem warzywnym. Dodaj też mleko i odrobinę posól. Zupę doprowadź do wrzenia i na małej mocy palnika gotuj przez około 15 minut, aż kalafior będzie miękki(im mniejsze kawałki kalafiora, tym krótszego czasu gotowania wymagać będzie zupa). Tuż przed końcem gotowania do zupy dodaj suszony tymianek oraz niewielką ilość łagodnego curry.

Krok 6

Garnek zdejmij z kuchenki. Zupę dokładnie zmiksuj ręcznym blenderem tak, by powstał krem o jednolitej, gładkiej konsystencji. Jeśli zupa już na tym etapie jest zbyt gęsta, możesz dodać trochę więcej wody.

Krok 7

Ser cheddar zetrzyj na tarce o grubych oczkach i dodawaj do zupy małymi partiami. Po dodaniu każdej partii całość dokładnie wymieszaj tak, by ser całkowicie się rozpuścił. Dopiero wtedy dodaj kolejną partię. I kolejną. Na koniec do zupy dodaj odrobinę musztardy i całość dopraw do smaku gałką muszkatołową, pieprzem cytrynowym (lub białym) oraz solą.

Krok 8

Tuż przed podaniem przygotuj szaszłyki z krewetek. Zamarynowane wcześniej krewetki nabij na patyczki do szaszłyków (tak jak na zdjęciu). Szaszłyki połóż na rozgrzanej patelni grillowej i smaż po ok. 2 minuty z każdej strony, aż krewetki staną się różowe.

Krok 9

Gorącą zupę nałóż na talerze lub wlej do miseczek. Udekoruj grzankami i natką pietruszki. Do każdej porcji podaj szaszłyk z krewetkami (krewetki możesz dodatkowo skropić kilkoma kroplami soku z cytryny).

energia i wartości odżywcze

jedna porcja* tej potrawy dostarcza:

Energia 460 kcal czyli 23% energii przy standardowej diecie 2000 kcal / dzień
Białko 35,5 g
Tłuszcz 20,5 g
Węglowodany przyswajalne 28,7 g
Błonnik pokarmowy 8,9 g

każda porcja to: 1/2 przepisu

Procentowy udział energii z poszczególnych makroskładników

30.9% 40.1% 29%

energia z białka

energia z tłuszczu

energia z węglowodanów ogółem

udostępnij

autor przepisu: Dorota Osóbka, dietetyk

zdjęcie dietetyka
  • Jako dodatek do kremu z kalafiora najbardziej polecam ser cheddar o średnim okresie dojrzewania tzw. medium matured. Sery tego typu są intensywniejsze w smaku niż cheddar mild, ale nadal bardzo dobrze się topią, znacznie lepiej niż sery bardzo długo dojrzewające typu extra mature lub vintage.
  • Cheddar należy do serów podpuszczkowych dojrzewających typu angielskiego. Jest serem twardym, z małą ilością wody (poniżej 39%) i dużą zawartością tłuszczu (powyżej 50% tłuszczu w suchej masie). Ma jednolitą, dość kruchą konsystencję i praktycznie nie ma oczek. W zależności od tego jak długo dojrzewa, może być łagodny lub przy dłuższym dojrzewaniu, bardzo wyrazisty w smaku i zapachu. To właśnie od długości okresu dojrzewania zależy profil smakowo-zapachowy cheddara. Sery dojrzewające najkrócej (zwykle do 2-3 miesięcy) oznaczane są jako „mild” i w smaku są łagodne, maślane, kremowe, lekko słodkie. Zawierają też najwięcej wilgoci i bardzo dobrze się topią. Sery dojrzewające nieco dłużej oznacza się jako „medium matured” lub „semi matured” (zwykle dojrzewają od 3 do 6 miesięcy). Są intensywniejsze w smaku niż sery mild, ale nadal dość łagodne. Nadają się zarówno do krojenia w plastry, tarcia, jak i topienia. Sery dojrzewające jeszcze dłużej oznaczane są jako „maure” (dojrzewają do 9 miesięcy) lub „extra mature” (dojrzewają nawet do 15 miesięcy). W smaku są intensywne, kwaskowe i lekko pikantne, z wyczuwalnym orzechowym aromatem i kruchą strukturą. Natomiast najdłużej dojrzewające cheddary oznaczane są jako „vintage” (mogą dojrzewać nawet do 2 lat). W smaku są bardzo wyraziste, ostre i dość słone. Mają też bardzo kruchą konsystencję. Idealnie nadają się jako składnik luksusowej deski serów.

moja ocena

Podoba Ci się ten przepis?

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 3.7 / 5. Liczba głosów: 3

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten przepis.