Zapiekana papryka faszerowana

z mięsem mielonym, kaszą, warzywami, śmietanką i mozzarellą

fot. Dorota Osóbka
5
(2)
ocena

Czas przygotowaniaczas przygotowania: 75-80 min.

porcjeporcje: 2

kaloriekalorie: 660

udostępnij

opis

Papryka faszerowana mieloną piersią kurczaka, kaszą gryczaną i warzywami korzeniowymi to dobry pomysł na zdrowy, pełnowartościowy obiad dla całej rodziny lub dla gości. To danie kompleksowe, które możesz podawać bez żadnych dodatków. Jest sycącym źródłem wszystkich najważniejszych składników odżywczych – białek, tłuszczów, węglowodanów, błonnika pokarmowego, składników mineralnych i witamin. Dzięki dodaniu słodkiej śmietanki farsz jest delikatny, wilgotny i soczysty. A roztopiona na wierzchu mozzarella przyjemnie ciągnie się podczas jedzenia.

składniki

  • 500 g oczyszczonej czerwonej papryki (2 duże sztuki, waga bez gniazda nasiennego)
  • 180 g filetów z piersi kurczaka (1 niezbyt duży filet)
  • 80 g suchej kaszy gryczanej (ponad 3/4 woreczka)
  • 1 jajko (rozmiar M)
  • 80 g słodkiej śmietanki UHT 18% tłuszczu (1/3 szklanki)
  • 120 g sera mozzarella (1 kulka)
  • 70 g obranej marchwi (1 średnia sztuka)
  • 80 g obranej cebuli (1 dość duża sztuka)
  • 50 g obranego selera korzeniowego (mały kawałek)
  • 120 g passaty / przecieru pomidorowego (1/2 szklanki), w sezonie możesz zamienić na 1 większego pomidora (ok. 150g), ale przed dodaniem do potrawy trzeba pozbawić go skórki i nadmiaru pestek
  • 8 g oleju rzepakowego (2 łyżeczki)
  • 2-3 ząbki czosnku
  • kawałek ostrej papryczki
  • 1 łyżeczka ziół prowansalskich
  • 1 gałązka świeżego rozmarynu
  • Przyprawy: kmin rzymski, nasiona kolendry, mielona słodka i ostra papryka, kolorowy pieprz, sól (do smaku)

przygotowanie krok po kroku

Krok 1

Śmietankę wyjmij z lodówki odrobinę wcześniej, by trochę się ociepliła. Filet z piersi kurczaka oczyść z błonek, zmiel w maszynce do mięsa i na kilka minut odstaw.

Krok 2

Kaszę gryczaną ugotuj w lekko osolonej wodzie (gotuj ją 2-3 minuty krócej niż wskazuje przepis na opakowaniu, zwykle wystarczy ok. 15 minut).

Krok 3

Cebulę obierz i pokrój w drobną kostkę. Na patelni rozgrzej 1 łyżeczkę oleju i podsmaż na nim cebulę, aż się lekko zeszkli (ok. 6 minut). W czasie smażenia cebuli umyj i obierz marchew oraz seler korzeniowy, a następnie zetrzyj je na tarce o drobnych oczkach. Ostrą papryczkę oraz obrane ząbki czosnku pokrój bardzo drobno.

Krok 4

Gdy cebula się zeszkli dodaj do niej pokrojony czosnek oraz ostrą papryczkę i dalej smaż przez niecałą minutę. Następnie dodaj startą marchew oraz seler i razem smaż jeszcze przez około 3-4 minuty, mieszając od czasu do czasu (warzywa powinny pozostać półtwarde). Podsmażone warzywa przełóż z patelni na talerz i na chwilę odstaw.

Krok 5

Na tę samą patelnię dodaj drugą łyżeczkę oleju, zwiększ moc palnika i dodaj mielone mięso. Smaż przez około 3-4 minuty, mieszając od czasu do czasu, aż białko się zetnie i mięso zmieni kolor. Mięso dopraw solą, kolorowym pieprzem oraz rozgniecionymi w moździerzu nasionami kminu rzymskiego i kolendry. Dodaj słodką śmietankę (powinna mieć temperaturę pokojową) i mieszając od czasu do czasu gotuj całość przez kolejne 3 minuty.

Krok 6

Do mięsa na patelni dodaj podsmażone wcześniej warzywa oraz passatę pomidorową i całość gotuj na sporej mocy palnika przez kolejne 5-7 minut, często mieszając, aż nadmiar płynu odparuje. Na koniec dodaj ugotowaną wcześniej kaszę gryczaną, łyżeczkę ziół prowansalskich i drobno pokrojone listki z 1 gałązki świeżego rozmarynu. Całość dokładnie wymieszaj i dopraw do smaku słodką i ostrą mieloną papryką, solą oraz kolorowym pieprzem. Całość na chwilę odstaw.

Krok 7

Piekarnik rozgrzej do 200 0C (grzanie góra – dół). Papryki umyj i przekrój wzdłuż na połówki, delikatnie usuń gniazda nasienne. Do przygotowanego wcześniej farszu wbij 1 surowe jajko, całość dokładnie wymieszaj i farszem dokładnie wypełnij połówki papryk. Papryki ułóż w naczyniu żaroodpornym lub na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Na dno naczynia (blaszki) wlej odrobinę wody (dosłownie kilka łyżek) i piecz przez około 35 minut.

Krok 8

Ser mozzarella zetrzyj na tarce o grubych oczkach. Upieczone papryki posyp obficie startą mozzarellą i zapiekaj jeszcze przez ok. 3-5 minut, aż ser się rozpuści. Podawaj od razu po upieczeniu.

energia i wartości odżywcze

jedna porcja* tej potrawy dostarcza:

Energia 660 kcal czyli 33% energii przy standardowej diecie 2000 kcal / dzień
Białko 48,8 g
Tłuszcz 27,3 g
Węglowodany przyswajalne 48,3 g
Błonnik pokarmowy 11,8 g

każda porcja to: 1/2 przepisu

Procentowy udział energii z poszczególnych makroskładników

29.6% 37.2% 33.2%

energia z białka

energia z tłuszczu

energia z węglowodanów ogółem

udostępnij

autor przepisu: Dorota Osóbka, dietetyk

zdjęcie dietetyka
  • Przygotowanie tego pysznego dania zajmuje wprawdzie dość sporo czasu, ale tylko około 35-40 minut to Twoja praca, a pozostałe 40 minut to czas pieczenia, czyli czas kiedy zamiast Ciebie pracuje … piekarnik. Dodatkowo jest to potrawa, którą można przygotować dzień wcześniej lub nawet od razu na kilka dni. Ja najczęściej przygotowuję większą ilość farszu, dzielę na porcje i przez 2-3 kolejne dni wykorzystuję do faszerowania nie tylko papryk, ale też innych warzyw. Tym samym farszem możesz wypełnić np. wydrążone młode cukinie, bakłażany albo duże pieczarki. Pamiętaj tylko, by do farszu, który zamieszasz piec dopiero w kolejnych dniach nie dodawać surowego jajka. Dodaj je dopiero tuż przed faszerowaniem papryk i ich pieczeniem.
  • Jeśli wolisz możesz też od razu upiec faszerowane papryki na 2-3 dni i w kolejnych dniach je tylko odgrzewać. Wówczas wypełnione nadzieniem papryki piecz przez odrobinę krótszy niż podany w przepisie czas (wystarczy ok. 30 minut) i nie dodawaj na wierzchu sera. Tuż przed jedzeniem odgrzej je w piekarniku przez około 10-15 minut, potem posyp serem i zapiekaj jeszcze kilka minut, aż ser się rozpuści.
  • Dla urozmaicenia smaku i wartości odżywczej możesz zmienić rodzaj dodanej do farszu kaszy. Gryczana pasuje tu idealnie, ale dobrze smakować będzie także pęczak, kasza jaglana, bulgur, quinoa, a nawet pełnoziarnisty ryż.
  • Faszerowane papryki są idealne na obiad, ale dobrze sprawdzą się też jako sycąca kolacja. Wówczas zmniejsz porcję – zamiast całej papryki zjedz tylko jedną połówkę. By zwiększyć poczucie sytości, ale nie dodawać już zbyt wielu kalorii możesz zjeść dodatkowo lekką sałatę albo mizerię z chrupiących ogórków z dodatkiem odrobiny jogurtu naturalnego.

moja ocena

Podoba Ci się ten przepis?

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten przepis.