Słodko-korzenna jaglanka

z marchewką, pomarańczą i skyrem

fot. Dorota Osóbka
3
(3)
ocena

Czas przygotowaniaczas przygotowania: 25-30 min.

porcjeporcje: 1

kaloriekalorie: 500

udostępnij

opis

Lubisz ciepłe śniadania na słodko, ale znudziły Ci się już klasyczne owsianki z owocami? Spróbuj czegoś nowego! Słodko-korzenna jaglanka z marchewką jest idealna na śniadanie, zwłaszcza na chłodniejsze dni. To danie pożywne, aromatyczne i po prostu pyszne. Kasza jaglana gotowana na mleku jest delikatniejsza i bardziej wartościowa niż ugotowana w wodzie. Marchewka, słodka z natury, doskonale komponuje się z cynamonem, imbirem, kurkumą i odrobiną miodu. Danie znakomicie uzupełnia dodatek soczystej pomarańczy i delikatnego, lekko kwaskowego skyru. Jaglanka najsmaczniejsza jest na ciepło, tuż po przygotowaniu. Takie śniadanie to świetny sposób na rozpoczęcie dnia!

składniki

  • 50 g suchej kaszy jaglanej (1/4 szklanki)
  • 200 ml mleka 2% tłuszczu (3/4 szklanki)
  • 120 g obranej marchwi (2 średnie sztuki)
  • 100 g obranej pomarańczy (2/3 średniej sztuki)
  • 70 g skyru naturalnego 0% tłuszczu (1/2 małego opakowania)
  • 10 g płynnego miodu (1 płaska łyżka)
  • 7 g masła klarowanego (1/2 łyżki)
  • korzeń imbiru (mały kawałek)
  • cynamon mielony (ok. 1/2 łyżeczki)
  • kurkuma mielona (ok. 1/3 łyżeczki)

przygotowanie krok po kroku

Krok 1

Przygotuj podstawowe składniki:
• Mleko – odmierz odpowiednią ilość i pozostaw w temperaturze pokojowej, by trochę się ociepliło.
• Kasza jaglana – odważoną porcję dokładnie wypłucz w zimnej wodzie (na sitku pod bieżącą wodą albo w naczyniu, zmieniając wodę na nową kilka razy do czasu, aż woda po płukaniu będzie czysta). Na koniec kaszę zanurz na chwilę we wrzątku i odsącz na sitku. Odstaw.
• Marchew – umyj i obierz. Około 70 g zetrzyj na tarce jarzynowej, a resztę pokrój na grubsze plastry.

Krok 2

W małym garnku rozpuść masło i na niewielkiej mocy palnika podsmaż na nim pokrojoną w plastry marchewkę przez 1-1,5 minuty. Dodaj miód oraz starty na małej tarce korzeń imbiru i smaż jeszcze kolejne 1,5-2 minuty. Dodaj cynamon, kurkumę i zamieszaj jeszcze kilka razy. Plastry marchewki wyjmij z garnka i odłóż – posłużą do dekoracji dania.

Krok 3

Do tego samego garnka dodaj przygotowaną wcześniej kaszę oraz startą marchew i razem smaż przez 2 minuty, często mieszając. Zalej mlekiem (najlepiej, aby nie było zimne), zamieszaj i przykryj garnek pokrywką. Zmniejsz moc palnika do minimum i gotuj przez około 20 minut, aż kasza wchłonie całe mleko i będzie miękka. Nie mieszaj w czasie gotowania. Jeśli kasza wchłonie całe mleko wcześniej, a nadal nie będzie ugotowana to dodaj jeszcze 1 lub 2 łyżki mleka albo wody, by się nie przypaliła.

Krok 4

W czasie, kiedy kasza się gotuje, obierz i pokrój lub wyfiletuj pomarańczę.

Ugotowaną kaszę przełóż do miseczki. Udekoruj pokrojoną pomarańczą oraz przygotowaną wcześniej marchewką smażoną w miodzie. Podawaj ze skyrem.

energia i wartości odżywcze

jedna porcja* tej potrawy dostarcza:

Energia 500 kcal czyli 25% energii przy standardowej diecie 2000 kcal / dzień
Białko 22,6 g
Tłuszcz 12,5 g
Węglowodany przyswajalne 70,4 g
Błonnik pokarmowy 7,8 g

Procentowy udział energii z poszczególnych makroskładników

18.1% 22.5% 59.4%

energia z białka

energia z tłuszczu

energia z węglowodanów ogółem

udostępnij

autor przepisu: Dorota Osóbka, dietetyk

zdjęcie dietetyka
  • Kasza jaglana, czyli łuskane ziarno prosa, nie zawiera glutenu – mogą więc bez obaw sięgać po nią osoby, które chcą ograniczyć gluten w swojej diecie, a nawet chorzy na celiakię.
  • Kasza jaglana zawiera sporą ilość białka, ale niektórych aminokwasów (np. lizyny) ma trochę za mało. Aminokwas ten w większych ilościach znajdziemy w produktach mlecznych, dlatego połączenie kaszy jaglanej z mlekiem i skyrem jest bardzo korzystne – pozwala znacznie lepiej wykorzystać białko roślinne przez nasz organizm.
  • Jeśli możesz pozwolić sobie na bardziej kaloryczne śniadanie, dodaj do jaglanki trochę orzechów – świetnie pasują orzechy włoskie, migdały i nerkowce. Pamiętaj jednak, że to wprawdzie bardzo wartościowy, ale dość kaloryczny dodatek – mała garstka (30g) to około 200 kcal.

moja ocena

Podoba Ci się ten przepis?

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 3 / 5. Liczba głosów: 3

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten przepis.