Sałatka owocowa z serem camembert

oraz orzechami i sosem jogurtowo-żurawinowym

fot. Dorota Osóbka
3
(2)
ocena

Czas przygotowaniaczas przygotowania: 10-15 min.

porcjeporcje: 2

kaloriekalorie: 560

udostępnij

opis

Sałatka z owocami, serem camembert, orzechami i sosem jogurtowo-żurawinowym to doskonały pomysł na błyskawiczny, wegetariański obiad w domu lub lunch do pracy. Przygotujesz ją w mniej niż kwadrans, a da Ci poczucie sytości na kilka godzin. Jest nie tylko pyszna i bogata w składniki odżywcze, ale też bardzo atrakcyjnie wygląda i zachęca do spróbowania dlatego znakomicie sprawdzi się także jako imprezowa przekąska dla gości. Łagodny, delikatny w smaku ser camembert bardzo lubi się ze słodko-kwaśną żurawiną, a w połączeniu ze świeżymi, soczystymi owocami smakuje wręcz rewelacyjnie. Spróbuj i podziel się z najbliższymi!

składniki

  • 160 g sera typu camembert (ewentualnie możesz zamienić na ser typu brie)
  • 250 g obranej pomarańczy (1,5 średniej sztuki)
  • 200 g nektarynki (2 sztuki)
  • 100 g malin (ok. 30 sztuk)
  • 60-70 g mieszanki różnych sałat np. sałata lodowa, roszponka, liście szpinaku i młodej botwinki (ok. 2 garstki na porcję, można dodać więcej)
  • 40 g orzechów nerkowca (ok. 25 sztuk)
  • świeżo mielony kolorowy pieprz (do smaku)

Sos jogurtowo-żurawinowy:

  • 70 g jogurtu naturalnego (1/2 małego opakowania)
  • 35 g suszonej żurawiny (ok. 3,5 łyżki czyli 35-40 owoców); możesz zamienić na ok. 80 g żurawiny do mięs i serów (ze słoiczka) – wybieraj taką, która została wyprodukowana z jak największej ilości owoców i mam jak najmniejszy dodatek cukru
  • 70 ml ciepłej wody (tylko jeśli używasz żurawiny suszonej)

przygotowanie krok po kroku

Krok 1

Jeśli używasz suszonej żurawiny to kilka godzin wcześniej (np. wieczorem dnia poprzedniego) zalej ją niewielką ilością ciepłej wody (ok. 70 ml), by zmiękła. Po kilku godzinach namoczoną żurawinę zblenduj razem z wodą, w której się moczyła. Blenduj do czasu uzyskania gładkiej, jednolitej konsystencji. Tak przygotowaną żurawinę wymieszaj z jogurtem naturalnym i odstaw do lodówki, by smaki się zmieszały. Jeśli używasz żurawiny ze słoiczka po prostu wymieszaj ją z jogurtem naturalnym. Całość możesz, ale nie musisz zblendować.

Krok 2

Pomarańczę obierz i pokrój na półplasterki lub jeśli masz więcej czasu – podziel na cząstki i wyfiletuj (tj. usuń białe błonki). Nektarynki umyj, przekrój na połówki, usuń pestki i pokrój w ósemki lub grubą kostkę.

Krok 3

Mieszankę sałat umyj, osusz w wirówce do warzyw i ułóż dekoracyjnie na talerzach. Dodaj pokrojone pomarańcze i nektarynki, wymieszaj delikatnie.

Krok 4

Ser camembert pokrój dekoracyjnie na małe trójkąty i ułóż na owocach. Na koniec do sałatki dodaj maliny oraz orzechy nerkowca (jeśli chcesz, możesz je wcześniej uprażyć na suchej patelni). Całość oprósz świeżo mielonym kolorowym pieprzem. Sałatkę możesz polać sosem tuż przed podaniem, ale najlepiej podać go osobno.

energia i wartości odżywcze

jedna porcja* tej potrawy dostarcza:

Energia 560 kcal czyli 28% energii przy standardowej diecie 2000 kcal / dzień
Białko 25,6 g
Tłuszcz 28,7 g
Węglowodany przyswajalne 46,5 g
Błonnik pokarmowy 9 g

każda porcja to: 1/2 przepisu

Procentowy udział energii z poszczególnych makroskładników

18.3% 46.1% 35.6%

energia z białka

energia z tłuszczu

energia z węglowodanów ogółem

udostępnij

autor przepisu: Dorota Osóbka, dietetyk

zdjęcie dietetyka
  • Ser camembert pochodzi z Normandii i ma kształt małych, płaskich cylindrów (zwykle o masie 250 g i średnicy ok. 10 cm). Camembert należy do serów dojrzewających podpuszczkowych miękkich z porostem pleśniowym. Do tej samej grupy należy także ser brie. Camembert wytwarzany jest przy udziale szlachetnej pleśni Penicillium camemberti, która nie przenika do wnętrza sera (tak jak to jest w przypadku serów z przerostem niebieskiej pleśni), ale występuje jedynie na jego powierzchni tworząc białą, równą, miękką i aksamitną skórkę. Ta szlachetna pleśń wpływa na wszystkie cechy sensoryczne sera – jego barwę, smak, aromat i konsystencję. Spełnia też funkcję konserwującą, zabezpieczając ser przed rozwojem innych, niepożądanych i szkodliwych pleśni na jego powierzchni. W czasie dojrzewania sera, następuje stopniowy rozpad białek i tłuszczów mleka, dzięki czemu dojrzały camembert jest miękki, elastyczny, łatwo poddaje się naciskowi palca, a jego miąższ wręcz rozpływa się w ustach. W smaku camembert jest łagodny, delikatny, śmietankowy.
  • Ser camembert, tak jak pozostałe sery podpuszczkowe dojrzewające jest dobrym źródłem białka, wapnia, fosforu, witamin A, D oraz z grupy B (zwłaszcza B2 i B12). Trzeba jednak pamiętać, że jest to produkt wysokokaloryczny i bogaty w tłuszcze oraz sód dlatego osoby z nadwagą czy nadciśnieniem tętniczym powinny jeść je z umiarem, tylko od czasu do czasu.

moja ocena

Podoba Ci się ten przepis?

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 3 / 5. Liczba głosów: 2

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten przepis.