Owsiana tarta z kremem budyniowym
i czerwoną porzeczką
porcje: 10
kalorie: 190
opis
Tarta uznawana jest za najpopularniejszy wypiek kuchni francuskiej. Zazwyczaj przygotowywana jest z ciasta francuskiego lub kruchego na bazie masła. W kwestii nadzienia ogranicza nas jedynie wyobraźnia. Można przygotować tartę z farszem słodkim lub wytrawnym. Tym razem spód do tarty opierać się będzie na suszonych daktylach z dodatkiem migdałów i płatków owsianych. Takie połączenie składników nada wyjątkowości naszemu wypiekowi, a dodatkowo będzie idealną bazą dla kwaśnej bomby witaminowej jaką są czerwone porzeczki. Gotowy na taką eksplozję smaków?
składniki
- 150 g suszonych daktyli bez pestki
- 1 jajko (rozmiar L)
- 120 g płatków owsianych górskich
- 80 g migdałów lub płatków migdałowych
Krem budyniowy:
- 300 g mleka 2% tłuszczu
- 15-20 g erytrolu lub 30 g cukru
- 20 g masła
- 75 g skyru naturalnego (1/2 opakowania)
- 1 opakowanie budyniu waniliowego lub śmietankowego bez cukru
Dodatkowo do podania niewielka ilość ulubionych świeżych owoców np.:
- 150 g czerwonej porzeczki lub innych kwaśnych owoców
*Składniki na blaszkę ok. 24 cm
przygotowanie krok po kroku
Krok 1
Spód tortownicy wyłóż papierem do pieczenia.
Krok 2
Suszone daktyle zalej wrzątkiem i odstaw na 15 minut. Następnie odlej z nich wodę.
Krok 3
W melakserze zmiksuj namoczone daktyle, migdały, jajko i płatki owsiane na jednolitą masę. Tak przygotowaną masę przełóż do formy, dociśnij do dna i wstaw do piekarnika rozgrzanego do 180 st. C na 20 minut.
Krok 4
W międzyczasie przygotuj krem. Przelej 250 ml mleka do rondelka i doprowadź do wrzenia. Pozostałe mleko wymieszaj z proszkiem budyniu i erytrolem. Kiedy mleko zacznie wrzeć wlej roztwór budyniu i gotuj do zgęstnienia kremu, cały czas mieszając. Po ugotowaniu odstaw budyń do wystudzenia.
Krok 5
Wystudzony budyń zmiksuj w melakserze z miękkim masłem i skyrem. Tak przygotowany krem wyłóż na wystudzony spód do tarty. Na górę ułóż czerwoną porzeczkę, możesz udekorować miętą.
energia i wartości odżywcze
jedna porcja* tej potrawy dostarcza:
Energia | 190 kcal czyli 9,5% energii przy standardowej diecie 2000 kcal / dzień |
Białko | 6 g |
Tłuszcz | 7,9 g |
Węglowodany przyswajalne | 26,6 g |
Błonnik pokarmowy | 3,4 g |
każda porcja to: 1/10 przepisu
Procentowy udział energii z poszczególnych makroskładników
13.1% | 37.4% | 49.5% |
energia z białka
energia z tłuszczu
energia z węglowodanów ogółem
autor przepisu: Patrycja Kulczycka, dietetyk
- Erytrol (erytrytol) to naturalny słodzik, coraz powszechniej używany jako zamiennik cukru. Charakteryzuje się smakiem słodkim, i o 40% niższą energetycznością niż tradycyjny biały cukier. Wyglądem niemal nie odbiega od popularnego białego kryształu, a zyskuje na popularności wśród osób chorujących na cukrzycę i otyłych osób z uwagi na jego niski indeks glikemiczny i prawie zerową kaloryczność.
- Zamiast erytrolu (erytrytolu) wykorzystanego w przepisie możesz użyć zwykłego cukru (sacharozy), ale warto wiedzieć, że ta zamiana dość znacząco podniesie kaloryczność i indeks glikemiczny dania.
- Daktyle zarówno świeże jak i suszone są bogactwem ważnych dla zdrowia substancji. Palma daktylowa została okrzyknięta drzewem życia, a zdaniem naukowców daktyle mogą chronić przed odkładaniem się złogów cholesterolu na ściankach naczyń krwionośnych. Na szczególną uwagę w daktylach zasługuje zawartość potasu, jedne z ich odmian w 100 g produktu mogą zawierać nawet 696 mg tego składnika. Choć daktyle mają wiele właściwości prozdrowotnych należy pamiętać, że mają dużo cukru, szczególnie te suszone oraz dostarczają stosunkowo dużo energii bo 100 g suszonych to prawie 300 kcal.
- Suszone owoce rewelacyjnie sprawdzą się jako naturalne słodzidło do owsianek, kremów do ciasta lub po prostu jako zdrowa przekąska.
- Daktyle suszone to również świetne źródło cukrów prostych, z których śmiało mogą korzystać sportowcy, uzupełniają glikogen mięśniowy oraz są źródłem potasu co jest niezwykle istotne przy długotrwałym treningu wytrzymałościowym.