Odwrócony sernik na zimno z ricotty i skyru

z mango, truskawkami i herbatnikowym spodem

fot. Dorota Osóbka
5
(1)
ocena

Czas przygotowaniaczas przygotowania: 25 min.

porcjeporcje: 8

kaloriekalorie: 130

udostępnij

opis

Prosty w przygotowaniu, niskokaloryczny i bardzo efektownie wyglądający odwrócony sernik na zimno to pomysł na deser doskonały. Zrobisz go w mniej niż pół godziny, ale by był gotowy do spożycia potrzebuje jeszcze dodatkowo kilku godzin w lodówce. Warto poczekać, bo jest naprawdę pyszny. Lekka ricotta nadaje mu puszystości, a skyr wzbogaca w dodatkową porcję białka. Słodkie, egzotyczne mango i pachnące latem, soczyste truskawki to duet idealny. Cudowny smak lata, który wprost rozpływa się w ustach. Delikatny, naturalnie słodki sernik na cieniutkim herbatnikowym spodzie wspaniale sprawdzi się jako zdrowy deser lub słodki podwieczorek. Z dumą możesz go też podać na każdej imprezie. Goście na pewno będą zachwyceni.

składniki

  • 250 g sera ricotta (zwykle 1 nieduże opakowanie)
  • 150 g skyru naturalnego 0% tłuszczu (1 małe opakowanie)
  • 150 g truskawek (8-12 sztuk, zależnie od wielkości)
  • 250 g gotowej pulpy mango, bez dodatku cukru (ponad 1/2 średniej puszki)
  • 15 g żelatyny (3-4 łyżeczki)
  • 50 ml wody (do rozpuszczenia żelatyny)
  • 60 g herbatników (9 sztuk) – może być potrzebna inna ilość zależnie od tego jakiej dokładnie wielkości będzie foremka, w której zrobisz sernik
  • opcjonalnie: 5-15 g erytrolu (1-3 łyżeczki, zależnie od tego jak słodkie desery lubisz)
  • opcjonalnie: skórka starta z ok. 1/4 wyparzonej cytryny
  • dodatkowo przygotuj także: prostokątną formę o wymiarach ok. 29 x 16 cm i głębokości ok. 4-5 cm

przygotowanie krok po kroku

Krok 1

Na około 0,5 godziny przed przygotowaniem sernika, wyjmij z lodówki serek ricotta, skyr i pulpę mango, by ociepliły się do temperatury pokojowej. To bardzo ważne, by nie były zimne.

Krok 2

Żelatynę wsyp do sporej, szklanej miseczki, którą można podgrzewać. Dodaj 50 ml zimnej wody, wymieszaj i odstaw na 10 minut (może być dłużej), by napęczniała.

Krok 3

Truskawki umyj i usuń szypułki, a następnie pokrój na dość grube plastry lub jeśli masz małe owoce przekrój je wzdłuż na połówki. Pokrojone truskawki ułóż płaską stroną na dnie foremki, w której planujesz zrobić sernik. Układaj je ścisło tak, by odstępny między nimi były jak najmniejsze. Foremkę z truskawkami na chwilę odstaw.

Krok 4

Do misy miksera włóż ricottę, skyr oraz pulpę mango. Jeśli chcesz możesz dodać też odrobinę skórki startej ze sparzonej cytryny, ale nie jest to konieczne. Wszystko razem zmiksuj na gładką masę tak, by nie było żadnych grudek. Spróbuj i jeśli uważasz, że masa jest za mało słodka możesz dodatkowo dosłodzić ją odrobiną erytrytolu w postaci pudru (możesz dodać od 1 do 3 łyżeczek, zależnie od tego jak słodkie desery lubisz).

Krok 5

Rozpuść namoczoną wcześniej żelatynę, nie dodając żadnej dodatkowej wody. Możesz to zrobić w mikrofali, ale najlepiej rozpuścić ją w kąpieli wodnej. W tym celu do garnka (rondelka), o średnicy mniejszej niż miseczka w której masz namoczoną żelatynę, wlej trochę wody. Miseczkę z żelatyną postaw na garnku tak, by jej dno nie dotykało powierzchni wody. Garnek postaw na kuchence i podgrzewaj. Gdy woda w garnuszku się zagotuje to para wodna zacznie ogrzewać dno miseczki z żelatyną i ta powoli będzie się topić. Cały czas mieszaj i uważaj, by żelatyna się nie zagotowała, bo wówczas straci swoje właściwości żelujące. Gdy cała żelatyna się stopi, miseczkę zdejmij z garnka i odstaw na 3-5 minut, by odrobinę ostygła. Ale uważaj, by ponownie nie stężała.

Krok 6

Rozpuszczoną i ostudzoną żelatynę, przed dodaniem do masy sernikowej, trzeba zahartować. To bardzo ważny etap, nie pomijaj go! W tym celu do miseczki z rozpuszczoną żelatyną dodaj łyżkę masy sernikowej i dokładnie wymieszaj rózgą. Dodaj kolejną łyżkę i znów dokładnie wymieszaj. Potem kolejną łyżkę, i jeszcze jedną. Dodawaj tak kolejne łyżki i za każdym razem mieszaj dokładnie. Bardzo ważne, by masa sernikowa nie była zimna (powinna mieć temperaturę pokojową). Ważne też, by stopniowo dodawać masę sernikową do żelatyny, a nie na odwrót. W przeciwnym razie na tym etapie mogą powstać niechciane grudki. Gdy przynajmniej 1/3 masy sernikowej wymieszasz już z żelatyną, przelej ją ponownie do misy miksera i dokładnie zmiksuj razem z pozostałą tam częścią masy. Masa sernikowa powinna być idealnie gładka – zajrzyj do porady dietetyka na końcu przepisu, by dowiedzieć się co zrobić, jeśli w masie sernikowej powstaną niechciane grudki.

Krok 7

Gotową masę sernikową delikatnie przelej do przygotowanej wcześniej foremki wyłożonej truskawkami. Wyrównaj powierzchnię i całość wstaw do lodówki na 20-30 minut, by masa się dobrze ochłodziła.

Krok 8

Po 20-30 minutach foremkę z sernikiem wyjmij z lodówki i zanim masa zacznie tężeć na powierzchni sernika ułóż herbatniki. Jeden obok drugiego, tak, by nie było miedzy nimi przerw i aby ściśle do siebie dolegały. Herbatniki będą stanowiły spód sernika. Możesz je odrobinę wcisnąć dłonią w masę sernikową, ale bardzo delikatnie, tylko tyle, by dobrze się do niej przykleiły. Tak przygotowany sernik wstaw do lodówki na kilka godzin (np. na całą noc), by dobrze stężał.

Krok 9

Tuż przed podaniem zastygnięty sernik wyjmij z foremki. W tym celu foremkę zanurz, aż po same brzegi, w bardzo gorącej wodzie. Uważaj, by woda nie wlała się górą do środka foremki. Zwykle wystarczy około pół minuty, ale może być też dłużej. Wysoka temperatura rozpuści deser tuż przy brzegach foremki, dzięki czemu łatwo wydobędziesz go na zewnątrz. Wierzch foremki przykryj półmiskiem i przekręć całość do góry dnem. Deser podawaj udekorowany listkami mięty.

energia i wartości odżywcze

jedna porcja* tej potrawy dostarcza:

Energia 130 kcal czyli 6,5% energii przy standardowej diecie 2000 kcal / dzień
Białko 7,1 g
Tłuszcz 4,2 g
Węglowodany przyswajalne 15,5 g
Błonnik pokarmowy 1,1 g

każda porcja to: 1/8 przepisu

Procentowy udział energii z poszczególnych makroskładników

21.8% 29.1% 49.1%

energia z białka

energia z tłuszczu

energia z węglowodanów ogółem

udostępnij

autor przepisu: Dorota Osóbka, dietetyk

zdjęcie dietetyka
  • Mango to bardzo słodki owoc dlatego desery z jego dodatkiem zwykle nie wymagają już dosładzania. Jeśli jednak lubisz wyjątkowo słodkie desery możesz trochę dosłodzić masę sernikową, najlepiej niemal bezkalorycznym erytrolem.
  • Jeśli po dodaniu rozpuszczonej żelatyny do masy sernikowej zrobią się w niej grudki to nie martw się. Sernik da się jeszcze uratować. Całą masę serową musisz w tej sytuacji odrobinę podgrzać, najlepiej w kąpieli wodnej. Masę sernikową z grudkami przelej do dużej szklanej lub metalowej misy, odpornej na wysokie temperatury. Do niedużego garnka (o średnicy mniejszej niż średnica misy z masą sernikową) wlej trochę wody, postaw na kuchence i doprowadź do wrzenia. Na garnku ustaw misę z masą sernikową tak, by dno misy nie dotykało do powierzchni wody. Na bardzo małej mocy palnika podgrzewaj wodę w garnku i cały czas mieszaj masę sernikową. Tworząca się para wodna będzie ogrzewać misę z masą sernikową, a pod wpływem wzrastającej temperatury żelatyna zacznie się ponownie roztapiać. Tym sposobem grudni z masy sernikowej całkiem znikną. Uwaga! Podgrzewaj jak najkrócej – tylko tyle, by roztopić żelatynę.

moja ocena

Podoba Ci się ten przepis?

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten przepis.