Maślana chałka z kruszonką

z dodatkiem powideł lub serka

fot. Patrycja Kulczycka
3.7
(3)
ocena

Czas przygotowaniaczas przygotowania: 110-120 min.

porcjeporcje: 8

kaloriekalorie: 272.88

udostępnij

opis

Maślana i puszysta chałka to idealny pomysł na słodkie śniadanie lub przekąskę do pracy lub szkoły. Do jej przygotowania wykorzystasz mieszankę mąk orkiszowych, które mają więcej błonnika, dzięki czemu obniżysz wartość indeksu glikemicznego. Chałka wypiekana z mąki orkiszowej zachowuje dużą wilgotność, dzięki czemu możesz cieszyć się jej smakiem dłużej. Dodatkowa zamiana cukru na erytrol obniży jej wartość energetyczną. Chałkę śmiało możesz podawać z ulubionymi powidłami, serkiem lub owocami, dzięki czemu uzyskasz pełnowartościowy posiłek. Jeśli upieczona porcja jest dla ciebie zbyt duża, z powodzeniem możesz część zamrozić lub obdarować bliskich.

składniki

  • 250 g mąki orkiszowej jasnej
  • 100 g mąki orkiszowej pełnoziarnistej
  • 8 g suchych drożdży lub 25 g świeżych
  • 10 g cukru
  • 40 g erytrolu (4 łyżki) lub 60 g cukru
  • 1 jajko (rozmiar L)
  • 1 żółtko
  • 60 g masła
  • 150 ml ciepłego mleka 2 % tłuszczu (3/4 szklanki)
  • 1 żółtko i 3 łyżki mleka do posmarowania

Kruszonka:

  • 30 g mąki orkiszowej jasnej
  • 15 g erytrolu (1,5 łyżki) lub 20 g cukru
  • 20 g zimnego masła

Dodatkowo do podania:

  • niewielka ilość ulubionych świeżych owoców, powideł lub serek

przygotowanie krok po kroku

Krok 1

Masło rozpuść w rondelku. Mleko podgrzej w garnuszku, ale nie doprowadzaj do wrzenia.

Krok 2

Mąki przesiej do miski. Jeśli używasz świeżych drożdży, wymieszaj je z 4 łyżkami ciepłego (ale nie gorącego) mleka i 5 g cukru, dokładnie wymieszaj i odstaw w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Jeśli używasz suchych drożdży wsyp je od razu do mąk.

Krok 3

Do mąk wlej ciepłe mleko, dodaj cukier, wyrośnięte drożdże (jeśli używasz świeże) cukier, erytrol, jajko, żółtko, dokładnie wymieszaj ciasto, do dokładnego połączenia się składników, następnie delikatnie wlewaj ciepłe masło, zacznij wyrabiać ciasto. Ciasto ugniataj około 5 minut, powinno być elastyczne i błyszczące.

Krok 4

Po dokładnym wyrobieniu ciasta przełóż je do miski, nakryj bawełnianą ściereczką i odstaw na około 60 minut w ciepłe miejsce.

Krok 5

Wszystkie składniki na kruszonkę utrzyj w palcach.

Krok 6

Wyrośnięte ciasto ugniataj przez 3 minuty, po tym czasie podziel na 3 części, z każdej części uformuj wałek. Zlep brzegi i zaplataj ciasto ciasno jak warkocz. Tak przygotowaną chałkę przykryj ściereczką i odstaw na 15 minut.

Krok 7

W międzyczasie rozgrzej piekarnik do 100 st. C. Chałkę posmaruj żółtkiem wymieszanym z mlekiem, posyp kruszonką. Chałkę przełóż na blaszkę do pieczenia i piecz przez około 30 minut  ustawiając temperaturę piekarnika na 180 st. C.

energia i wartości odżywcze

jedna porcja* tej potrawy dostarcza:

Energia 272,88 kcal czyli 13,6% energii przy standardowej diecie 2000 kcal / dzień
Białko 9,67 g
Tłuszcz 10,7 g
Węglowodany przyswajalne 40,2 g
Błonnik pokarmowy 2 g

każda porcja to: 1/8 przepisu

Procentowy udział energii z poszczególnych makroskładników

14.2% 35.3% 50.5%

energia z białka

energia z tłuszczu

energia z węglowodanów ogółem

udostępnij

autor przepisu: Patrycja Kulczycka, dietetyk

zdjęcie dietetyka
  • Orkisz, najstarszy gatunek pszenicy, w porównaniu z tradycyjnym ziarnem pszenicy zawiera więcej białka, jest źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych i szeregu składników mineralnych, w tym cynku, manganu i żelaza oraz witamin A, E i z grupy B.
  • Mąka orkiszowa pełnoziarnista powstaje z przemiału pełnych ziaren zboża, dzięki czemu zachowuje więcej wartości odżywczej niż mąka jasna (oczyszczona). Mąka ta ma nieco ciemniejszy kolor, jednak w połączeniu z mąką orkiszową jasną jej zabarwienie w wypiekach nie będzie stanowiło znacznej różnicy. Mąka orkiszowa pełnoziarnista charakteryzuje się wysoką zawartością minerałów i błonnika. Chałka wypieczona z dodatkiem mąki orkiszowej pełnoziarnistej nada poczucie wyższej sytości, dając poczucie sytości na dłużej niż te na bazie mąki białej.  Porcja chałki w połączeniu np. z jogurtem i owocami stanowi pełnowartościowy posiłek.
  • Mąki orkiszowe można z powodzeniem zastąpić pszenną typ 550, nie będzie to oznaczało, że chałka z samej białej mąki jest niezdrowa, będzie po prostu mniej wartościowa, niż ta z dodatkiem mąki z pełnego przemiału. Jeśli nie jadasz chałki codziennie, zjedzenie jednorazowo pszennej chałki nie będzie niczym złym.
  • Erytrol (erytrytol) użyty w przepisie możesz w całości zastąpić zwykłym cukrem (sacharozą), ale warto wiedzieć, że ta zamiana dość znacząco podnosi kaloryczność i indeks glikemiczny dania. Do wyrośnięcia drożdży niezbędny jest dodatek cukru, jednak wykorzystanie po części erytrolu pozwoli zaoszczędzić aż 50 kcal w porcji produktu.
  • Erytrytol jest naturalnym słodzikiem, niemal nie posiadającym wartości energetycznej (0,2kcal/g), którego indeks glikemiczny jest bliski zeru dlatego jest polecany osobom borykającym się z insulinoopornością i chorym na cukrzycę.

moja ocena

Podoba Ci się ten przepis?

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 3.7 / 5. Liczba głosów: 3

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten przepis.