Lekka sałatka z kaszą jaglaną, kaparami i
wędzonym twarogiem
porcje: 2
kalorie: 436.5
opis
Kasza jaglana, nie przez wszystkich lubiana, jednak neutralna w smaku idealnie wkomponuje się w lekką i pożywną sałatkę. Poprzez dodatek wyrazistego wędzonego twarogu, kaparów i ogórka małosolnego uzyskamy ciekawe w smaku połączenie. Sałatka rewelacyjnie sprawdzi się jako lunch do pracy czy lekka kolacja.
składniki
- 100 g twarogu wędzonego
- 100 g kaszy jaglanej
- 20 g kaparów w zalewie
- 100 g ogórków małosolnych lub kiszonych
- 100 g papryki czerwonej
- 50 g czerwonej cebuli
- 15 g oliwy z oliwek (1,5 łyżki)
- 5 g musztardy
- 1 łyżka soku z cytryny
- 10 g pestki dyni
- 5 g miodu
Dodatkowo:
- 100 g pomidorków koktajlowych
- rukola
przygotowanie krok po kroku
Krok 1
Kaszę jaglaną przepłucz na sicie do czasu, aż spływająca woda będzie przejrzysta lub upraż na suchej patelni do momentu, aż poczujesz słodki orzechowy zapach. W ten sposób pozbędziesz się goryczki.
Krok 2
Kaszę ugotuj na sypko w lekko osolonej wodzie w stosunku 1:1,5 (kasza : woda). Po ugotowaniu odstaw do wystudzenia.
Krok 3
Cebulę posiekaj, ogórka, paprykę pokrój w drobną kostkę, a kapary odlej z zalewy.
Krok 4
Oliwę wymieszaj z sokiem z cytryny, 3 łyżkami zimnej wody, musztardą, miodem, dopraw pieprzem i szczyptą soli.
Krok 5
Ugotowaną kaszę wymieszaj z pokrojonymi warzywami, polej dressingiem, dodaj pokruszony wędzony twaróg i wymieszaj. Podaj z rukolą, pestkami dyni i pomidorkami koktajlowymi. Sałatka najlepiej smakuje na drugi dzień.
energia i wartości odżywcze
jedna porcja* tej potrawy dostarcza:
Energia | 436,5 kcal czyli 22% energii przy standardowej diecie 2000 kcal / dzień |
Białko | 15,1 g |
Tłuszcz | 21,3 g |
Węglowodany przyswajalne | 43,1 g |
Błonnik pokarmowy | 5,3 g |
każda porcja to: 1/2 przepisu
Procentowy udział energii z poszczególnych makroskładników
13.8% | 43.9% | 42.3% |
energia z białka
energia z tłuszczu
energia z węglowodanów ogółem
autor przepisu: Patrycja Kulczycka, dietetyk
- Kasza jaglana pozyskiwana jest z łuskanego ziarna prosa zwyczajnego, te malutkie, żółte kuleczki są bogactwem minerałów, a przede wszystkim krzemu. To on nadaje promienny wygląd naszym włosom, skórze i paznokciom. Kasza jaglana jest również lekkostrawnym produktem polecanym osobom z problemami żołądkowymi, idealnie nadaje się do przygotowania deserów, kleików czy puddingów. Nie wszystkim jednak smak kaszy jaglanej pasuje, ważne jest by odpowiednio ją przygotować.
- Kaszę jaglaną przed gotowaniem należy dokładnie przepłukać lub podprażyć na suchej patelni, dzięki czemu pozbędziemy się charakterystycznej goryczki. Ważne jest również odpowiednie przechowywanie kaszy z uwagi na tłuszcz w niej zawarty, który w nieodpowiednich warunkach może powodować jełczenie produktu. Kaszę należy kupować dobrej jakości i przechowywać w zaciemnionym, chłodnym miejscu, najlepiej w szczelnym szklanym pojemniku. Dzięki odpowiedniemu przechowywaniu możemy cieszyć się pełnią jej odżywczych właściwości.
- Kapary cierniste to suszone pąki kwiatów, zazwyczaj spotykane w zalewie, to przyprawa spotykana często w kuchni włoskiej, francuskiej i śródziemnomorskiej. Kapary nadają posiłkom intensywnego, lekko kwaśnego smaku, są źródłem polifenoli, mającymi właściwości antyoksydacyjne. Kapary są źródłem witaminy A, C i K jak również rutyny, która pozytywnie wpływa na naczynia krwionośne.