Kanapki z rukolowym pesto i camembertem

oraz pieczarkami i pomidorkami koktajlowymi

fot. Dorota Osóbka
5
(1)
ocena

Czas przygotowaniaczas przygotowania: 15 min.

porcjeporcje: 4

kaloriekalorie: 250

udostępnij

opis

To nie są dietetyczne kanapki, ale są tak pyszne, że warto zgrzeszyć ich zjedzeniem od czasu do czasu. Zwłaszcza jeśli Twoja waga jest w normie i nie musisz nadmiernie martwić się liczeniem kalorii. Intensywne w smaku rukolowe pesto w połączeniu z delikatnie śmietankowym camembertem, smażonymi pieczarkami i soczystymi pomidorkami tworzy kompozycję niemal doskonałą. Jedna kanapka to około 250 kcal, czyli ilość odpowiednia na przekąskę albo drugie śniadanie. Jeśli masz ochotę od razu na dwie kanapki to zjedz je na śniadanie lub ewentualnie kolację. Taki posiłek, choć wydaje się niewielki, da Ci na długo poczucie sytości.

składniki

    140 g chleba żytniego razowego, najlepiej na zakwasie (4 bardzo cienkie kromki)

    80 g sera typu camembert (4 spore plasterki)

    100 g oczyszczonych pieczarek średniej wielkości (2 średnie sztuki)

    2 g oleju rzepakowego do posmarowania patelni (1/2 łyżeczki)

    40 g pomidorków koktajlowych (4 małe sztuki)

    świeżo mielony kolorowy pieprz (do smaku)

Pesto z rukoli, pestek dyni i sera grana padano:

    80 g rukoli (opakowanie)

    20 g tartego twardego sera podpuszczkowego np. grana padano (2 spore łyżki)

    20 g łuskanych pestek dyni (1,5-2 łyżki)

    20 g oleju rzepakowego (2-2,5 łyżki)

    5 g czosnku (2 duże ząbki)

    ok. 5-7 g soku z cytryny (do smaku, 1-2 łyżeczki)

    sól i pieprz (do smaku)

 

przygotowanie krok po kroku

Krok 1

Zacznij od przygotowania pesto. Liście rukoli umyj, osusz w suszarce do sałat. Kilka listków zostaw do dekoracji, a resztę przełóż do pojemnika blendera lub malaksera. Dodaj wszystkie pozostałe składniki pesto – łuskane pestki dyni, tarty ser grana padano, czosnek, olej, niewielką ilość soku z cytryny i odrobinę soli. Wszystko razem zmiksuj na gładką, jednolitą masę. Dopraw do smaku.

Krok 2

Pieczarki oczyść z wszelkich zanieczyszczeń (np. resztek ziemi), najlepiej miękkim pędzelkiem lub zwilżonym odrobiną wody ręcznikiem papierowym. Odetnij mocno zabrudzone lub podeschnięte części. Kapelusze wraz z nóżkami pokrój na dość grube plastry.

Krok 3

Mocno rozgrzej patelnię z nieprzywierającą powłoką. Przy pomocy kuchennego pędzelka posmaruj ją odrobiną oleju i ułóż plastry pieczarek tak, by każdy przylegał bezpośrednio do powierzchni patelni i aby plastry nie nachodziły na siebie. Podsmażaj na dużej mocy palnika przez około 3 minuty z jednej strony (bez mieszania). Przewróć plastry pieczarek na drugą stronę, odrobinę posól i smaż jeszcze 1,5-2 minuty.

Krok 4

Na każdej kromce pieczywa rozsmaruj 1/4 porcji rukolowego pesto i ułóż na nim po 1 plasterku sera camembert. Dodaj podsmażone plasterki pieczarek oraz przekrojone na połówki pomidorki koktajlowe. Całość możesz oprószyć jeszcze świeżo mielonym pieprzem.

energia i wartości odżywcze

jedna porcja* tej potrawy dostarcza:

Energia 250 kcal czyli 12,5% energii przy standardowej diecie 2000 kcal / dzień
Białko 10,6 g
Tłuszcz 14,7 g
Węglowodany przyswajalne 17 g
Błonnik pokarmowy 4,2 g

każda porcja to: 1/4 przepisu

Procentowy udział energii z poszczególnych makroskładników

17% 52.9% 30.1%

energia z białka

energia z tłuszczu

energia z węglowodanów ogółem

udostępnij

autor przepisu: Dorota Osóbka, dietetyk

zdjęcie dietetyka
  • Ser camembert najlepiej smakuje w temperaturze pokojowej, dlatego warto wyjąć go z lodówki choć parę minut przed spożyciem, by zdążył się trochę ocieplić.
  • Ser grana padano należy do serów podpuszczkowych dojrzewających twardych. Ma bardzo małą zawartość wody (zaledwie około 30%), a za to dużo białka i tłuszczu. Jest bardzo twardy i do potraw dodawany jest zwykle w postaci startej. Camembert też jest serem podpuszczkowym dojrzewającym, ale należy do innej grupy – serów miękkich z porostem pleśniowym. Ma więcej wody (ok. 50%) i przez to też znacznie miększą i delikatniejszą niż grana padano konsystencję. Camembert wytwarzany jest przy udziale szlachetnej pleśni Penicillium camemberti, która nie przenika do wnętrza sera, ale występuje jedynie na jego powierzchni tworząc białą, równą, miękką i aksamitną skórkę.
  • Zarówno ser grana padano jak i ser camembert są dobrym źródłem pełnowartościowego białka, wapnia, fosforu i cynku. Znajdziesz w nich też spore ilości ważnych dla układu nerwowego witamin z gruby B – zwłaszcza B2 i B12. Oba rodzaje serów są produktami bogatymi w tłuszcz, a także w rozpuszczalne w tłuszczach witaminy, szczególnie witaminę A i pewne ilości witaminy D. Trzeba jednak pamiętać, że są to sery wysokokaloryczne i bogate w sód dlatego osoby z nadwagą czy nadciśnieniem tętniczym powinny jeść je z umiarem, tylko od czasu do czasu. Natomiast osoby o nieco wyższym zapotrzebowaniu energetycznym mogą częściej włączać je do diety.

moja ocena

Podoba Ci się ten przepis?

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten przepis.