Gofry ziemniaczane z gzikiem
i skwarkami z tofu
porcje: 4
kalorie: 454
opis
Kto nie lubi złocistych, chrupiących placków ziemniaczanych? Znane są w każdym regionie, ale wszędzie jada się je inaczej. Podawane na słodko ze śmietanką lub jako dodatek do zanurzonego w sosie mięsiwa. Zazwyczaj jednak smażone na tłuszczu, by były idealnie chrupiące. A jakby tak przygotować gofry ziemniaczane? Może i nie są tak chrupiące jak placki z patelni, ale są równie smaczne i sycące. Można je jadać na słodko i wytrawnie. Spróbuj propozycji z twarogowym gzikiem i skwarkami z tofu!
składniki
Gofry:
- 1000 g ziemniaków
- 2 jajka (rozmiar L)
- 20 g skrobi ziemniaczanej
- 60 g mąki orkiszowej
- 50 g cebuli
- 10 g olej rzepakowy
- sól i pieprz
Gzik:
- 250 g twarogu półtłustego
- 3 ząbek czosnku (1 ząbek)
- koperek
- 50 g jogurtu naturalnego
- sól, pieprz
Skwarki z tofu:
- 180 g wędzonego tofu
- 20 g sosu sojowego
- 10 g oliwy z oliwek
- 5 g papryki wędzonej
przygotowanie krok po kroku
KROK 1:
Ziemniaki umyj, obierz ze skórki i zetrzyj na tarce na drobnych oczkach lub zmiksuj w malakserze. Jeśli ziemniaki są bardzo mokre, można odcisnąć nadmiar wody lub zostawić na drobnym sitku na około 10 minut. Cebulę posiekaj w bardzo drobną kostkę. Ciasto powinno być bardziej gęste niż tradycyjne ciasto na placki ziemniaczane.
KROK 2:
Do startych ziemniaków dodaj jajka, obie mąki, olej, posiekaną drobno cebulkę, łyżeczkę soli, pieprz, dokładnie wymieszaj.
KROK 3:
Rozgrzej gofrownicę do mocy maksymalnej.
KROK 4:
Przygotowane ciasto wlewaj porcjami na rozgrzane płytki gofrownicy (najlepsze gofry wychodzą z gofrownicy o mocy powyżej 1000W), smaż nie otwierając przez około 5-6 minut.
KROK 5:
W międzyczasie przygotuj skwarki z tofu. Piekarnik nagrzej do 180 st. C. Tofu pokrój w bardzo drobną kosteczkę. Oliwę połącz z papryką wędzoną i sosem sojowym. Pokrojone tofu wymieszaj z marynatą, wyłóż na blachę do pieczenia i piecz około 20-25 minut w programie góra-dół, co jakiś czas mieszając. Na ostatnie 5 minut włącz termoobieg.
KROK 6:
Twaróg ugnieć widelcem z jogurtem, startym czosnkiem, szczyptą soli, pieprzem i posiekanym koperkiem.
KROK 7:
Usmażone gofry podawać z gzikiem i skwarkami z tofu.
energia i wartości odżywcze
jedna porcja* tej potrawy dostarcza:
Energia | 454 kcal, czyli 22,7% energii przy standardowej diecie 2000 kcal / dzień |
Białko | 23,4 g |
Tłuszcz | 12,2 g |
Węglowodany przyswajalne | 65 g |
Błonnik pokarmowy | 6,25 g |
każda porcja to: 1/4 przepisu
Procentowy udział energii z poszczególnych makroskładników
21% | 37% | 42% |
energia z białka
energia z tłuszczu
energia z węglowodanów ogółem
autor przepisu: Patrycja Kulczycka, dietetyk
- Gofry ziemniaczane to lżejsza alternatywa dla tradycyjnych placków ziemniaczanych. Jeśli chcesz podać je na słodko, do ciasta do gofrów nie dodawaj cebuli i dopraw nieco delikatniej.
- Tofu od dawna jest doceniane i wykorzystywane w krajach Dalekiego Wschodu. Pozyskiwane jest z soi i zapewne znają je bardziej osoby na diecie wegetariańskiej, wegańskiej lub ograniczające spożywanie mięsa. Tofu jest produktem wysoko odżywczym, zasobnym w białko, w 100 g ma aż 8,08 g tego składnika, ale również tofu fortyfikowane będzie dobrym źródłem wapnia.
- Wiele osób, głównie mężczyzn stroni od produktów sojowych, z uwagi na ich ingerencję w gospodarkę hormonalną, szczególnie właśnie płci męskiej. Soja zawiera bowiem izoflawony sojowe, czyli fitoestrogeny, podobne strukturą do kobiecych estrogenów, jednak przy niewielkim dziennym (do 100 mg) spożyciu izoflawonów sojowych nie ma powodów do obaw. Jest zdecydowanie więcej zdrowotnych korzyści wynikających ze spożycia produktów sojowych, m. in. pozytywny wpływ na nowotwory prostaty, niż ryzyka wynikającego z przedawkowania podaży izoflawonów.
- Osoby chorujące na niedoczynność tarczycy i przyjmujące lewotyroksynę powinny zwiększyć odstęp pomiędzy przyjęciem leku a spożyciem produktów zawierających soję do minimum 4 godzin od spożycia pierwszego posiłku, ponieważ soja zaburza wchłanianie leków.