Domowy budyń czekoladowo-gruszkowy

z mlekiem oraz dodatkiem skyru i truskawek

fot. Dorota Osóbka
5
(1)
ocena

Czas przygotowaniaczas przygotowania: 10 min.

porcjeporcje: 2

kaloriekalorie: 280

udostępnij

opis

Jeśli lubisz połączenie gruszki z czekoladą to na pewno zasmakuje Ci ten pyszny domowy budyń czekoladowo-gruszkowy. Jest gęsty, aksamitny, mocno czekoladowy i lekko słodki. To znakomity deser, który bez większego wysiłku przygotujesz w 10 minut, z zaledwie kilku podstawowych składników. Jest bez porównania zdrowszy od przetworzonych produktów z torebki. Bez sztucznych barwników i aromatów, bez glutenu i bez białego cukru. Podany z dodatkiem skyru i świeżych truskawek nie tylko znakomicie wygląda, ale też jest znacznie bardziej wartościowy. Gdy raz go spróbujesz, z pewnością będziesz przygotowywać go regularnie.

składniki

  • 350 ml mleka 2% tłuszczu (trochę mniej niż 1,5 szklanki)
  • 30 g mąki (skrobi) ziemniaczanej (2 łyżki)
  • 300 g obranych gruszek, najlepiej dojrzałych i słodkich (2-3 średnie sztuki)
  • 10 g naturalnego kakao o obniżonej (do 10-12%) zawartości tłuszczu (2-2,5 łyżeczki)
  • 10-15 g erytrolu (2-3 łyżeczki)
  • szczypta soli
  • większa szczypta mielonego kardamonu lub ewentualnie przyprawy korzennej
  • 100 g skyru naturalnego 0% tłuszczu (2/3 małego opakowania)
  • 40-50 g truskawek, do dekoracji (2-4 sztuki, zależnie od wielkości)

przygotowanie krok po kroku

Krok 1

Z podanej w przepisie porcji mleka odlej ok. 80 ml i na chwilę odstaw. Resztę mleka (ok. 270 ml) wlej do misy blendera. Dodaj obrane i pozbawione gniazd nasiennych gruszki, kakao, 1-2 łyżeczki erytrytolu, szczyptę soli i odrobinę kardamonu lub przyprawy korzennej. Wszystko razem dokładnie zmiksuj tak, by uzyskać jednolitą, kremową konsystencję. Całość przelej do rondelka i podgrzewaj, aż do zagotowania. Uważaj, by mleko nie wykipiało.

Krok 2

Gdy mleko się podgrzewa, wsyp do szklanki lub małej miseczki mąkę ziemniaczaną i powoli dolewaj do niej odlaną wcześniej porcję zimnego mleka (80 ml). Mieszaj energicznie łyżką lub rózgą tak, by nie wytworzyły się żadne gródki.

Krok 3

Garnek, w którym gotuje się mleko z gruszkami, na chwilę zdejmij z palnika i powoli dolewaj do niego mieszaninę zimnego mleka i skrobi ziemniaczanej. Cały czas energicznie mieszaj rózgą, by nie powstały gródki. Garnek ponownie postaw na kuchence i cały czas mieszając gotuj całość na jak najmniejszej mocy palnika przez około 2 minuty. Gotowy budyń powinien być gęsty, jednolity i gładki.

Krok 4

Gorący budyń przełóż do wysokich szklanek lub pucharków deserowych. Nie mieszaj, zostaw do lekkiego ostygnięcia. Tuż przed podaniem na wierzchu ułóż dekoracyjnie warstwę skyru (możesz, ale nie musisz dosłodzić go 1 łyżeczką erytrytolu). Całość udekoruj świeżymi truskawkami.

energia i wartości odżywcze

jedna porcja* tej potrawy dostarcza:

Energia 280 kcal czyli 14% energii przy standardowej diecie 2000 kcal / dzień
Białko 14,1 g
Tłuszcz 4,4 g
Węglowodany przyswajalne 43,9 g
Błonnik pokarmowy 5,8 g

każda porcja to: 1/2 przepisu

Procentowy udział energii z poszczególnych makroskładników

20.1% 14.1% 65.8%

energia z białka

energia z tłuszczu

energia z węglowodanów ogółem

udostępnij

autor przepisu: Dorota Osóbka, dietetyk

zdjęcie dietetyka
  • Na ten słodki mleczny deser możesz sobie pozwolić nawet w trakcie odchudzania. Możesz zjeść go na drugie śniadanie albo w porze podwieczorku. Taka przekąska jest znacznie zdrowsza, wartościowsza i bardziej sycąca niż czekoladowy batonik czy ciastko.

 

  • Przygotowując ten pyszny budyń możesz w łatwy i przyjemny sposób włączyć do diety dodatkową porcję mleka. Zgodnie z aktualnymi zaleceniami żywieniowymi osoby dorosłe powinny każdego dnia spożywać przynajmniej 2 porcje produktów mlecznych, a dzieci nawet 3-4 porcje. Porcja to np. szklanka mleka, jogurtu lub kefiru. Niestety wiele osób na co dzień nie realizuje tego zalecenia. Warto wiedzieć, że mleko i produkty mleczne to bardzo wartościowy składnik diety, będący dobrym źródłem:
  • pełnowartościowego białka, którego organizm potrzebuje m.in. do budowy i regeneracji mięśni, a także produkcji hormonów, enzymów i przeciwciał;
  • łatwo przyswajalnego wapnia, który przede wszystkim pełni funkcję budulca kości i zębów, a ponad to ważny jest w przewodnictwie nerwowym i niezbędny dla prawidłowej pracy mięśni, w tym także mięśnia sercowego;
  • witamin z grupy B (zwłaszcza B2 i B12), ważnych dla prawidłowej pracy ośrodkowego układu nerwowego
  • oraz wielu innych, istotnych dla organizmu składników, w tym m.in. laktozy (cukru mlecznego), fosforu, potasu, a w mniejszym stopniu także magnezu i cynku

moja ocena

Podoba Ci się ten przepis?

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten przepis.