Bezglutenowe placki z serka ricotta

z owocami i mocno cytrynowym kremem ze skyru

fot. Dorota Osóbka
5
(2)
ocena

Czas przygotowaniaczas przygotowania: 20-25 min.

porcjeporcje: 1

kaloriekalorie: 490

udostępnij

opis

Delikatne i puszyste placki z serka ricotta to pomysł na słodkie śniadanie, które pokocha każdy łasuch, mały i duży. Są bardzo łatwe do zrobienia. Słodkie i pyszne, choć nie mają w składzie ani grama białego cukru. Do ich przygotowania wykorzystasz mąkę ryżową, więc nie ma w nich też glutenu. Jest za to bardzo duża ilość pełnowartościowego białka i rewelacyjny smak. Mocno cytrynowy krem ze skyru oraz świeże owoce idealnie dopełniają całości. Z podanej ilości składników wychodzi 4 placki o średnicy ok. 10 cm. Możesz je wszystkie zjeść na śniadanie lub 1-2 placki zjeść na przekąskę, a resztą podzielić się z kimś bliskim lub zostawić sobie na następny dzień.

składniki

  • 120 g sera ricotta (zwykle ok. 1/2 niedużego opakowania)
  • 1 jajko (rozmiar L)
  • 30 g mąki ryżowej (2 spore łyżki)
  • 15 g erytrolu (3 łyżeczki)
  • szczypta sody oczyszczonej
  • skórka starta z cytryny (ok. 1/2 łyżeczki)
  • 4 g oleju rzepakowego (1 łyżeczka) do posmarowania patelni

Krem mocno cytrynowy:

  • 120 g skyru naturalnego 0% tłuszczu (ok. 3/4 małego opakowania)
  • 15-20 g erytrolu (3-4 łyżeczki, do smaku)
  • 5 g soku z cytryny (1 łyżeczka)
  • skórka starta z cytryny (przynajmniej 1/2 łyżeczki lub więcej, do smaku)

Dodatkowo do podania niewielka ilość ulubionych świeżych owoców np.:

  • 50 g malin (12 sztuk)
  • 20 g nasion granatu (1,5 łyżki)

przygotowanie krok po kroku

Krok 1

Przygotuj krem. Skyr i erytrol dokładnie wymieszaj. Możesz to zrobić po prostu łyżką, ale jeśli chcesz, by krem był delikatniejszy i bardziej puszysty, składniki ubijaj kilka minut trzepaczką albo mikserem. Dodaj trochę skórki startej ze sparzonej cytryny oraz łyżeczkę wyciśniętego z niej soku i całość dokładnie wymieszaj. Gotowy krem włóż do lodówki. Możesz przygotować od razu większą porcję, na 2-3 dni.

Krok 2

Jajko umyj, sparz i oddziel białko od żółtka. Żółtko przez kilka minut ucieraj z erytrolem na kogel-mogel czyli do czasu, aż oba składniki dobrze się połączą i powstanie dość jasna, gładka i puszysta masa. Dodaj serek ricotta oraz trochę skórki z cytryny i dalej ucieraj, na mniejszych obrotach miksera, jeszcze przez około 2 minuty. Dodaj przesianą mąkę ryżową oraz szczyptę sody oczyszczonej. Wszystko delikatnie wymieszaj, do całkowitego połączenia składników.

Krok 3

Białko ubij na sztywną pianę (by ją ustabilizować, pod koniec ubijania możesz dodać kilka kropel soku z cytryny). Ważne, by pianę z białka ubijać tuż przed smażeniem placków. Jeśli zrobisz to wcześniej i odstawisz ją na jakiś czas, to straci swoją puszystość, może się rozwarstwić i nie spełni swojej funkcji. Ubitą pianę dodaj do masy serowej i delikatnie wymieszaj szpatułką. Tylko tyle, by składniki się połączyły.

Krok 4

Patelnię do naleśników rozgrzej i spryskaj olejem w sprayu lub posmaruj odrobiną oleju przy pomocy kuchennego pędzelka. Dużą łyżką nakładaj porcje ciasta na patelnię tak, by uformować okrągłe placki (1 placek to ok. 1/4 przygotowanej ilości ciasta). Smaż powoli, na niewielkiej mocy palnika (u mnie 4/10), aż będą rumiane – zwykle około 3 minuty z każdej strony. Uwaga! Nie smaż placków na zbyt mocno rozgrzanej patelni – szybko spalą się z zewnątrz, a nadal będą surowe w środku.

Krok 5

Gotowe placki ułóż na talerzu i posmaruj wcześniej przygotowanym kremem. Na wierzchu ułóż świeże owoce i dekoracyjnie posyp odrobiną startej skórki cytrynowej.

energia i wartości odżywcze

jedna porcja* tej potrawy dostarcza:

Energia 490 kcal czyli 24,5% energii przy standardowej diecie 2000 kcal / dzień
Białko 37,3 g
Tłuszcz 18,9 g
Węglowodany przyswajalne 40,2 g
Błonnik pokarmowy 4,9 g

Procentowy udział energii z poszczególnych makroskładników

30.4% 34.7% 34.9%

energia z białka

energia z tłuszczu

energia z węglowodanów ogółem

udostępnij

autor przepisu: Dorota Osóbka, dietetyk

zdjęcie dietetyka
  • Erytrol (erytrytol) użyty w przepisie możesz oczywiście zamienić na zwykły cukier (sacharozę), ale warto wiedzieć, że ta zamiana dość znacząco podniesie kaloryczność i indeks glikemiczny dania. Łącznie do placków i kremu potrzeba około 30-35 g erytrolu. To odpowiednik około 25 g cukru (ponieważ erytrol jest trochę mniej słodki niż cukier). Taka zmiana podniesie kaloryczność porcji placków o około 100 kcal.
  • Erytrol (erytrytol) to naturalny słodzik, coraz powszechniej używany jako zamiennik cukru. Wygląda jak zwykły cukier, ale jest od niego o wiele mniej kaloryczny – 100 g ma tylko 20 kcal, podczas gdy 100 g cukru (sacharozy) to 400 kcal czyli aż 20 razy więcej! Erytrol jest trochę mniej słodki niż cukier – przyjmuje się, że jego siła słodząca to ok. 60-75% słodkości cukru.
  • Erytrytol na etykietach produktów spożywczych oznaczany jest symbolem E-968. Związek ten należy to tzw. polioli (w tej samej grupie są ksylitol, sorbitol i mannitol, które od lat wykorzystywane są jako zamienniki cukru np. w bezcukrowych gumach do żucia). Wszystkie poliole maja bardzo niską kaloryczność, a ich spożycie nie powoduje gwałtownych skoków poziomu glukozy i insuliny we krwi, jest więc zalecane nawet dla diabetyków. Spożyte w zbyt dużej ilości mogą wywołać lekki efekt przeczyszczający. Na dzień dzisiejszy poliole uznawane są za w pełni bezpieczne dla zdrowia.

moja ocena

Podoba Ci się ten przepis?

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten przepis.