Sałatka z kaszą quinoa, fetą oraz ogórkiem

i pieczonymi warzywami – marchewką, cukinią, papryką

fot. Dorota Osóbka
5
(2)
ocena

Czas przygotowaniaczas przygotowania: 30 min.

porcjeporcje: 2

kaloriekalorie: 570

udostępnij

opis

Ta kolorowa i aromatyczna sałatka to doskonały pomysł na zdrowy i sycący bezmięsny obiad. Choć nie ma w niej mięsa to w każdej porcji jest dużo białka (prawie 25 g na porcję). Połączenie mnóstwa pieczonych warzyw, aromatycznych ziół i bogatej w białko roślinne komosy ryżowej jest nie tylko bardzo wartościowe i sycące, ale też obłędnie smakuje. Do tego jeszcze spora ilość fety, której słony smak nadaje potrawie charakteru i świetnie komponuje się w połączeniu z lekko słodkimi, pieczonymi warzywnymi oraz soczystym, orzeźwiającym ogórkiem. To danie, którego koniecznie musisz spróbować!

składniki

  • 80 g suchej kaszy quinoa / komosy ryżowej białej (trochę mniej niż 1/2 szklanki)
  • 150 g sera typu feta
  • 250 g obranej marchwi (4 średnie lub 2 duże sztuki)
  • 300 g oczyszczonej czerwonej papryki (2 małe lub 1 bardzo duża sztuka, waga bez gniazda nasiennego)
  • 350 g cukinii (1 średnia sztuka)
  • 120 g czerwonej cebuli (1 duża sztuka)
  • 220 g obranego ogórka (1 duża sztuka typu wąż)
  • 15 g czosnku (5 sporych ząbków)
  • 12 g oleju np. rzepakowego (3 łyżeczki)
  • 6 g musztardy (mniej niż 1 łyżeczka)
  • 7 g płynnego miodu (płaska łyżeczka)
  • 3-4 łyżki soku z cytryny (do smaku)
  • 2-3 gałązki świeżej mięty
  • garstka natki kolendry
  • opcjonalnie: niewielka ilość suszonych ziół np. tymianek lub mieszanka ziół prowansalskich (do smaku)
  • sól i świeżo mielony pieprz (do smaku)

przygotowanie krok po kroku

Krok 1

Nagrzej piekarnik do 200 0C stopni (termoobieg). Przygotuj wszystkie warzywa do pieczenia:

  • Marchew – umyj, obierz i pokrój na grubsze plastry
  • Paprykę – oczyść z gniazda nasiennego i pokrój w dużą kostkę lub prostokąty
  • Cukinię – umyj i pokrój na grube półplastry
  • Czerwoną cebulę – po obraniu pokrój w grube półplastry lub jeśli masz mniejsze sztuki przekrój je na ćwiartki

Krok 2

Głęboką blachę piekarnika wyłóż papierem do pieczenia. Warzywa mają różną twardość, więc wymagają różnego czasu pieczenia. Wkładaj je do piekarnika partiami, zgodnie z poniższym planem.

Pokrojoną marchew oraz cebulę i obrane ząbki czosnku wymieszaj z 1 łyżeczką oleju rzepakowego i ułóż na blaszce do pieczenia. Blaszkę wstaw do nagrzanego piekarnika i piecz przez około 5 minut.

Krok 3

W czasie, gdy warzywa się pieką ugotuj kaszę. Odważoną porcję kaszy quinoa dokładnie wypłucz w zimnej wodzie (na sitku pod bieżącą wodą albo w naczyniu, zmieniając wodę na nową kilka razy do czasu, aż woda po płukaniu będzie czysta). Na koniec kaszę zanurz na chwilę we wrzątku i odsącz na sitku. Wypłukaną kaszę włóż do małego rondelka, zalej wrzącą wodą (powinno być jej dwa razy tyle co kaszy czyli 160 ml) i na bardzo małej mocy palnika gotuj pod przykryciem przez około 15 minut, aż kasza wchłonie całą wodę. Jeśli moc palnika będzie za duża woda może za szybko odparować. Nie mieszaj kaszy w czasie gotowania, ale uważaj, by się nie przypaliła. Po zakończeniu gotowania kaszę posól i pozostaw pod przykryciem jeszcze przez około 3-5 minut.

Krok 4

Pokrojoną paprykę wymieszaj z kolejną łyżeczką oleju rzepakowego i ułóż na blaszce, obok piekących się już na niej warzyw. Piecz razem kolejne 3 minuty.

Krok 5

Pokrojoną cukinię wymieszaj z ostatnią łyżeczką oleju rzepakowego i także ułóż na blaszce, obok piekących się już na niej warzyw. Piecz razem kolejne 6-7 minut.

Krok 6

Blaszkę wraz z warzywami wyjmij z piekarnika, odstaw i pozostaw na około 5 minut w temperaturze pokojowej, by z warzywa trochę odparowały. Przemieszaj je w tym czasie kilkakrotnie. Na koniec warzywa oprósz solą i jeszcze raz wymieszaj. Temperaturę piekarnika zwiększ do 220 0C stopni (termoobieg).

Krok 7

Blaszkę z warzywami ponownie wstaw do piekarnika i piecz jeszcze przez około 5 minut. W połowie tego czasu warzywa możesz przemieszać. Warzywa po pieczeniu powinny pozostać jędrne i lekko chrupiące, nie należy ich rozgotowywać. Warzywa wyjmij z piekarnika i pozostaw w temperaturze pokojowej, by ostygły.

Krok 8

W czasie gdy warzywa i kasza, stygną przygotuj dressing do sałatki. Dressing nie wymaga dodatku oleju, bo olej dodany był do warzyw w czasie pieczenia i nadal powinna pozostać na nich jego cieniutka warstewka.

Sok z cytryny wymieszaj z płynnym miodem, odrobiną musztardy oraz przeciśniętym przez praskę upieczonym czosnkiem. Dokładnie wymieszaj i dopraw do smaku solą i pieprzem. 

Krok 9

Ostudzone pieczone warzywa wymieszaj z ugotowaną i ostudzoną kaszą. Ogórka obierz, pokrój w grubą kostkę albo półplasterki i dodaj do sałatki. Dodaj także sporą ilość drobniutko posiekanych listków mięty oraz kolendry. Sałatkę polej przygotowanym wcześniej dressingiem i całość dokładnie wymieszaj. Dopraw do smaku.

Krok 10

Gotową sałatkę przełóż na głębokie talerze lub do miseczek. Na wierzchu poukładaj pokrojoną w małe kosteczki fetę i już nie mieszaj. Sałatka najsmaczniejsza jest tuż po przygotowaniu, ale nadaje się także do zjedzenia na drugi dzień (np. możesz zabrać ją do pracy). Pamiętaj wówczas, by ogórka oraz sos dodać dopiero tuż przed spożyciem.

energia i wartości odżywcze

jedna porcja* tej potrawy dostarcza:

Energia 570 kcal czyli 28,5% energii przy standardowej diecie 2000 kcal / dzień
Białko 24,9 g
Tłuszcz 24,9 g
Węglowodany przyswajalne 52,8 g
Błonnik pokarmowy 13,9 g

każda porcja to: 1/2 przepisu

Procentowy udział energii z poszczególnych makroskładników

17.5% 40.6% 41.9%

energia z białka

energia z tłuszczu

energia z węglowodanów ogółem

udostępnij

autor przepisu: Dorota Osóbka, dietetyk

zdjęcie dietetyka
  • Słony, śnieżnobiały ser typu feta należy do serów solankowych z grupy serów dojrzewających podpuszczkowych miękkich. Podobnie jak sery żółte produkowany jest z udziałem podpuszczki. To enzym, który powoduje koagulację (ścinanie się) białek mleka, dzięki czemu wytwarza się zwarty skrzep, który zawiera większość białek obecnych w mleku. Skrzep ten powstaje bowiem z białek kazeinowych, które w mleku stanowią zdecydowaną większość (ok. 80% wszystkich białek). Nie zawiera natomiast białek serwatkowych, które pozostają w oddzielonej od skrzepu serwatce. Ser typu feta dojrzewa w zalewie solankowej i charakteryzuje się dość dużą zawartością soli, dlatego ostrożnie powinny włączać go do diety np. osoby chore na nadciśnienie.
  • Do sałatki dodałam fetę w wersji klasycznej. Jeśli chcesz, by sałatka była odrobine mniej kaloryczna możesz użyć fety w wersji light. Wówczas kaloryczność każdej porcji zmniejszy się o około 70 kcal.

moja ocena

Podoba Ci się ten przepis?

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten przepis.