Mleczna kuchnia
przepisy kulinarne
Sałatka z kaszą quinoa, fetą oraz ogórkiem
https://mlecznakuchnia.pl/salatka-z-kasza-quinoa-feta-oraz-ogorkiem/

Sałatka z kaszą quinoa, fetą oraz ogórkiem

autor przepisu: Dorota Osóbka, dietetyk

skladniki:

_kazda_porcja_to1/2

krótki opis:

Ta kolorowa i aromatyczna sałatka to doskonały pomysł na zdrowy i sycący bezmięsny obiad. Choć nie ma w niej mięsa to w każdej porcji jest dużo białka (prawie 25 g na porcję). Połączenie mnóstwa pieczonych warzyw, aromatycznych ziół i bogatej w białko roślinne komosy ryżowej jest nie tylko bardzo wartościowe i sycące, ale też obłędnie smakuje. Do tego jeszcze spora ilość fety, której słony smak nadaje potrawie charakteru i świetnie komponuje się w połączeniu z lekko słodkimi, pieczonymi warzywnymi oraz soczystym, orzeźwiającym ogórkiem. To danie, którego koniecznie musisz spróbować!

porada dietetyka:

Krok 1

Nagrzej piekarnik do 200 0C stopni (termoobieg). Przygotuj wszystkie warzywa do pieczenia:

Krok 2

Głęboką blachę piekarnika wyłóż papierem do pieczenia. Warzywa mają różną twardość, więc wymagają różnego czasu pieczenia. Wkładaj je do piekarnika partiami, zgodnie z poniższym planem.

Pokrojoną marchew oraz cebulę i obrane ząbki czosnku wymieszaj z 1 łyżeczką oleju rzepakowego i ułóż na blaszce do pieczenia. Blaszkę wstaw do nagrzanego piekarnika i piecz przez około 5 minut.

Krok 3

W czasie, gdy warzywa się pieką ugotuj kaszę. Odważoną porcję kaszy quinoa dokładnie wypłucz w zimnej wodzie (na sitku pod bieżącą wodą albo w naczyniu, zmieniając wodę na nową kilka razy do czasu, aż woda po płukaniu będzie czysta). Na koniec kaszę zanurz na chwilę we wrzątku i odsącz na sitku. Wypłukaną kaszę włóż do małego rondelka, zalej wrzącą wodą (powinno być jej dwa razy tyle co kaszy czyli 160 ml) i na bardzo małej mocy palnika gotuj pod przykryciem przez około 15 minut, aż kasza wchłonie całą wodę. Jeśli moc palnika będzie za duża woda może za szybko odparować. Nie mieszaj kaszy w czasie gotowania, ale uważaj, by się nie przypaliła. Po zakończeniu gotowania kaszę posól i pozostaw pod przykryciem jeszcze przez około 3-5 minut.

Krok 4

Pokrojoną paprykę wymieszaj z kolejną łyżeczką oleju rzepakowego i ułóż na blaszce, obok piekących się już na niej warzyw. Piecz razem kolejne 3 minuty.

Krok 5

Pokrojoną cukinię wymieszaj z ostatnią łyżeczką oleju rzepakowego i także ułóż na blaszce, obok piekących się już na niej warzyw. Piecz razem kolejne 6-7 minut.

Krok 6

Blaszkę wraz z warzywami wyjmij z piekarnika, odstaw i pozostaw na około 5 minut w temperaturze pokojowej, by z warzywa trochę odparowały. Przemieszaj je w tym czasie kilkakrotnie. Na koniec warzywa oprósz solą i jeszcze raz wymieszaj. Temperaturę piekarnika zwiększ do 220 0C stopni (termoobieg).

Krok 7

Blaszkę z warzywami ponownie wstaw do piekarnika i piecz jeszcze przez około 5 minut. W połowie tego czasu warzywa możesz przemieszać. Warzywa po pieczeniu powinny pozostać jędrne i lekko chrupiące, nie należy ich rozgotowywać. Warzywa wyjmij z piekarnika i pozostaw w temperaturze pokojowej, by ostygły.

Krok 8

W czasie gdy warzywa i kasza, stygną przygotuj dressing do sałatki. Dressing nie wymaga dodatku oleju, bo olej dodany był do warzyw w czasie pieczenia i nadal powinna pozostać na nich jego cieniutka warstewka.

Sok z cytryny wymieszaj z płynnym miodem, odrobiną musztardy oraz przeciśniętym przez praskę upieczonym czosnkiem. Dokładnie wymieszaj i dopraw do smaku solą i pieprzem. 

Krok 9

Ostudzone pieczone warzywa wymieszaj z ugotowaną i ostudzoną kaszą. Ogórka obierz, pokrój w grubą kostkę albo półplasterki i dodaj do sałatki. Dodaj także sporą ilość drobniutko posiekanych listków mięty oraz kolendry. Sałatkę polej przygotowanym wcześniej dressingiem i całość dokładnie wymieszaj. Dopraw do smaku.

Krok 10

Gotową sałatkę przełóż na głębokie talerze lub do miseczek. Na wierzchu poukładaj pokrojoną w małe kosteczki fetę i już nie mieszaj. Sałatka najsmaczniejsza jest tuż po przygotowaniu, ale nadaje się także do zjedzenia na drugi dzień (np. możesz zabrać ją do pracy). Pamiętaj wówczas, by ogórka oraz sos dodać dopiero tuż przed spożyciem.