Pieczarki portobello faszerowane i zapiekane

z brązowym ryżem, marchewką i dwoma serami

fot. Dorota Osóbka
3.3
(4)
ocena

Czas przygotowaniaczas przygotowania: 40 min.

porcjeporcje: 2

kaloriekalorie: 400

udostępnij

opis

Faszerowane pieczarki portobello to doskonały pomysł na szybką, ciepłą kolację. Portobello są większe i bardziej mięsiste w porównaniu do zwykłych pieczarek. Idealnie nadają się do faszerowania. Ricotta gwarantuje nadzieniu kremową, delikatną konsystencję, a ostrzejszy smak cheddara nadaje mu charakteru. Pieczarki najlepiej smakują na ciepło, tuż po przygotowaniu, ale można je też zjeść na zimno albo na drugi dzień odgrzać w piekarniku. Wprawdzie przepis jest przeznaczony na kolację, ale jeśli zamiast 3 pieczarek zjesz tylko 2 to będzie to także fajna i sycąca przekąska (1 faszerowany kapelusz to około 135 kcal). Jeśli nie liczysz kalorii pieczarki możesz podać z większą ilością zapieczonego na wierzchu cheddara oraz z dodatkiem śmietany.

składniki

  • 450 g dużych pieczarek portobello (6 dużych sztuk)
  • 120 g sera ricotta
  • 60 g sera cheddar
  • 140 g obranej marchwi (2-3 średnie sztuki)
  • 40 g obranej czerwonej cebuli (1/2 niezbyt dużej sztuki)
  • 50 g suchego brązowego ryżu (masa przed gotowaniem, 1/2 torebki)
  • 8 g oleju rzepakowego (2 łyżeczki)
  • 2 duże ząbki czosnku
  • natka pietruszki i świeży rozmaryn (ilość wg. uznania)
  • tymianek świeży lub suszony (do smaku)
  • gałka muszkatołowa, sól i pieprz (do smaku)

przygotowanie krok po kroku

Krok 1

Ricottę i cheddar wyjmij z lodówki, by trochę się ociepliły. Brązowy ryż ugotuj w lekko osolonej wodzie. Gotuj go o ok. 2 minuty krócej niż podaje instrukcja na opakowaniu (zwykle wystarczy ok. 18 minut). Piekarnik rozgrzej do 160 0C (termoobieg). Jeśli nie masz termoobiegu ustaw trochę wyższą temperaturę (180 0C).

Krok 2

Cebulę obierz i pokrój w bardzo drobną kostkę. Marchewki umyj, obierz i pokrój w dość cienkie plasterki, lub jeśli wykorzystujesz duże marchewki – w cienkie ćwierćplasterki. Jeśli wolisz, możesz je też zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Pieczarki oczyść i oddziel nóżki od kapeluszy. Nóżek nie wyrzucaj, ale drobno pokrój.

Krok 3

Pieczarki przed faszerowaniem trzeba trochę podpiec. Kapelusze oprósz solą od wewnątrz i włóż do nagrzanego piekarnika. Piecz najpierw kapeluszami do góry przez ok. 4-5 minut, a potem kapeluszami do dołu przez kolejne 4-5 minut.

Krok 4

Gdy pieczarki się podpiekają przygotuj farsz. Na patelni rozgrzej olej i podsmaż na nim pokrojoną cebulkę przez około 4 minuty, aż się zeszkli. Uważaj, aby się nie przypaliła, smaż na małej mocy palnika i mieszaj od czasu do czasu. Dodaj pokrojoną marchewkę oraz pokrojone nóżki pieczarek i razem smaż kolejne 4 minuty. Dodaj pokrojony drobno czosnek oraz posiekane listki rozmarynu i tymianku. Po minucie dodaj ugotowany ryż, dopraw odrobiną soli, pieprzu i gałką muszkatołową. Całość zamieszaj jeszcze kilka razy.

Krok 5

Farsz przełóż z patelni do miseczki. Dodaj ricottę oraz starty na tarce o drobnych oczkach cheddar, niewielką ilość zostaw do posypania pieczarek na wierzchu. Natkę pietruszki drobno posiekaj i dodaj do farszu. Wszystko razem dobrze wymieszaj i dopraw do smaku.

Krok 6

Kapelusze pieczarek wypełnij obficie farszem, lekko dociskaj, by wypełnić nim całą powierzchnię kapeluszy. Farsz powinien wystawać ponad pieczarki. Wstaw do nagrzanego piekarnika i zapiekaj przez około 15 minut. Na 5 minut przed końcem pieczenia pieczarki posyp pozostawionym startym cheddarem.

energia i wartości odżywcze

jedna porcja* tej potrawy dostarcza:

Energia 400 kcal czyli 20% energii przy standardowej diecie 2000 kcal / dzień
Białko 22 g
Tłuszcz 20,5 g
Węglowodany przyswajalne 26,5 g
Błonnik pokarmowy 9,9 g

każda porcja to: 1/2 przepisu

Procentowy udział energii z poszczególnych makroskładników

22% 46.1% 31.9%

energia z białka

energia z tłuszczu

energia z węglowodanów ogółem

udostępnij

autor przepisu: Dorota Osóbka, dietetyk

zdjęcie dietetyka
  • Zamiast sera cheddar możesz użyć innego sera żółtego, który akurat masz w domu, ale smak cheddara znakomicie komponuje się w tym daniu.
  • Ser ricotta jest bardzo popularny we Włoszech, gdzie stanowi bazę wielu tradycyjnych włoskich potraw. W Polsce spożywany jest stosunkowo rzadko, a szkoda, bo to bardzo wartościowy produkt. To miękki, niedojrzewający ser produkowany z serwatki lub ewentualnie z mieszaniny serwatki i pełnego mleka lub śmietanki. Ricotta wyglądem zbliżona jest do serów twarogowych, ale bardzo różni się od nich składem. Twaróg powstaje głównie z białek kazeinowych, które w pełnym mleku stanowią około 80% wszystkich białek. Natomiast ricotta w swoim składzie zawiera głownie białka serwatkowe (szczególnie albuminy i globuliny), które w pełnym mleku stanowią tylko 20% wszytkich białek. Białka serwatkowe są łatwo trawione i wchłaniane w przewodzie pokarmowym, a ze względu na skład aminokwasowy uznawane są za białka o bardzo wysokiej wartości odżywczej. Z tego względu są często wykorzystywane do produkcji odżywek białkowych stosowanych przez osoby aktywne fizycznie.
    Sery twarogowe charakteryzuje stosunkowo niewielka w porównaniu z innymi produktami mlecznymi ilość wapnia. Natomiast ser ricotta wapnia zawiera znacząco więcej niż twaróg.
    Kolejną zaletą ricotty jest też stosunkowo niska wartość energetyczna, która zwykle mieści się w przedziale od 100 do 135 kcal w 100 g sera, zależnie od ilości zawartego w nim tłuszczu.

moja ocena

Podoba Ci się ten przepis?

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 3.3 / 5. Liczba głosów: 4

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten przepis.