Mleczna kuchnia przepisy kulinarne |
Zielone naleśniki szpinakowe https://mlecznakuchnia.pl/zielone-nalesniki-szpinakowe/ |
Liście szpinaku umyj i osusz. Ilość przeznaczoną do ciasta naleśnikowego włóż do misy malaksera. Dodaj jajko (oczywiście bez skorupki), mleko oraz szczyptę soli. Wszystko razem dokładnie zmiksuj na gładką, jednolitą masę. Mąkę przesiej przez sitko i powoli dodaj do pozostałych składników, cały czas mieszając, do czasu, aż składniki połączą się i nie będzie grudek. Tak przygotowane ciasto odstaw na przynajmniej 20 minut (można na dłużej).
Gdy ciasto naleśnikowe „odpoczywa” przygotuj nadzienie. Twaróg włóż do większej miseczki, dodaj jogurt naturalny i razem rozgnieć widelcem na gładką pastę.
Suszone pomidory odciśnij z zalewy olejowej, pokrój bardzo drobno i dodaj do twarogu. Ząbek czosnku obierz i przeciśnij przez praskę lub rozgnieć w moździerzu z dodatkiem odrobiny soli i także dodaj do twarogu. Całość dokładnie wymieszaj i dopraw do smaku solą i pieprzem.
Z umytych wcześniej liści szpinaku przeznaczonych do nadzienia usuń grube łodyżki. Liście pokrój, ale niezbyt drobno. Z obranego ogórka usuń nadmiar pestek, a następnie pokrój go w cienkie, długie słupki (ok. 1 cm szerokości).
Po upływie przynajmniej 20 minut do odstawionego ciasta dodaj wodę gazowaną i dokładnie wymieszaj. Ciasto powinno mieć konsystencję niezbyt gęstej śmietany. Jeśli jest zbyt gęste, dodaj trochę więcej wody (konsystencja może się trochę różnić w zależności od użytej mąki).
Patelnię do naleśników (o nieprzywierającej powłoce) dobrze rozgrzej i spryskaj olejem w sprayu lub posmaruj minimalną ilością oleju przy pomocy kuchennego pędzelka. Za pomocą małej chochelki nalej na środek patelni porcję ciasta i kolistymi ruchami rozprowadź je cienką, równomierną warstwą po całej patelni. Naleśniki smaż na średniej mocy palnika, przez 1-1,5 minuty, do czasu, aż powierzchnia ciasta przeschnie, a naleśnik będzie łatwo odchodził od patelni. Użyj szpatułki, by podważyć naleśnik i zdecydowanym ruchem przekręć go na drugą stronę. Smaż jeszcze przez 1 minutę. Gotowego naleśnika przełóż na płaski talerz. W ten sam sposób usmaż kolejne naleśniki. Z podanej ilości składników powinny wyjść 4 duże naleśniki (o średnicy ok. 25 cm), będą trochę grubsze niż tradycyjne.
Na każdym naleśniku równomiernie rozsmaruj porcję nadzienia tak, by pozostawić trochę niepokrytego nadzieniem miejsca tuż przy krawędziach. Na nadzieniu ułóż przygotowane liście szpinaku (możesz je też po prostu wymieszać z nadzieniem tuż przed nakładaniem na naleśniki). Na każdym naleśniku, blisko jednej z krawędzi, ułóż słupki ogórka. Naleśniki zwiń tak jak krokiety, w ścisłe rulony. Podawaj najlepiej od razu, ale po kilku godzinach lub nawet na drugi dzień także dobrze smakują. Aby ładniej prezentowały się na talerzu możesz przekroić je na pół, tak jak na zdjęciu.