Mleczna kuchnia
przepisy kulinarne
Mleczno-owsiane placki z bananem
https://mlecznakuchnia.pl/mleczno-owsiane-placki-z-bananem/

Mleczno-owsiane placki z bananem

autor przepisu: Dorota Osóbka, dietetyk

skladniki:

Dodatkowo do podania:

_kazda_porcja_to1/2

krótki opis:

Jeśli raz spróbujesz tych placków, z pewnością będziesz je przygotowywać regularnie. Są nie tylko pyszne, ale też banalnie proste w przygotowaniu. Do ich zrobienia nie potrzebujesz nawet miksera. Wystarczy dobra patelnia o nieprzywierającej powłoce i odrobina cierpliwości w czasie smażenia. Placki potrzebują powolnego podgrzewania, nie wolno nadmiernie ich pośpieszać. Odpłacą się puszystością i rewelacyjnym, delikatnie słodkim smakiem. Najlepsze są z dodatkiem świeżych owoców oraz lekko kwaśnego, gęstego jogurtu naturalnego.

porada dietetyka:

Krok 1

Na około 20-30 minut przed przygotowaniem placków w miseczce wymieszaj ze sobą płatki owsiane, nasiona chia oraz mleko. Odstaw, by płatki zmiękły i napęczniały (płatkom błyskawicznym wystarczy nawet kwadrans).

Krok 2

Do namoczonych w mleku płatków dodaj dobrze rozgniecionego widelcem banana, cynamon oraz roztrzepane rózgą lub widelcem jajko. Jeśli chcesz, by placki były bardziej puszyste to jajko możesz wcześniej przez 1-2 minuty ubić mikserem, ale nie jest to konieczne. Na koniec do powstałej masy dodaj sporą szczyptę sody oczyszczonej i wszystko dokładnie wymieszaj łyżką, do całkowitego połączenia składników.

Krok 3

Patelnię do naleśników rozgrzej i spryskaj olejem w sprayu lub posmaruj minimalną ilością oleju przy pomocy kuchennego pędzelka. Dużą łyżką nakładaj porcje masy na patelnię tak, by uformować okrągłe placki (z podanej ilości powinno wyjść 8 placków). Smaż powoli, na niewielkiej mocy palnika (u mnie 4-5/10), aż będą rumiane - zwykle około 4 minuty z każdej strony. Placki odwracaj na drugą stronę, kiedy górna powierzchnia już lekko przeschnie, ale jeszcze nie zdąży się ściąć. Uwaga! Nie smaż placków na zbyt mocno rozgrzanej patelni - szybko spalą się z zewnątrz, a pozostaną surowe w środku.

Krok 4

W czasie smażenia placków przygotuj dodatki. Umytą nektarynkę przekrój na pół, usuń pestkę i każdą połówkę przekrój na 4 części. Jeśli używasz erytrolu to dokładnie wymieszaj go z jogurtem naturalnym.

Krok 5

Gotowe placki możesz jeść od razu, ale bardzo smaczne są także po kilku godzinach lub nawet na drugi dzień. Tuż przed podaniem każdy placek udekoruj kawałkiem nektarynki i małym kleksem gęstego jogurtu naturalnego.