Mleczna kuchnia
przepisy kulinarne
Chłodnik buraczany na kefirze i skyrze
https://mlecznakuchnia.pl/chlodnik-buraczany-na-kefirze-i-skyrze/

Chłodnik buraczany na kefirze i skyrze

autor przepisu: Dorota Osóbka, dietetyk

skladniki:

Dodatkowo do podania:

_kazda_porcja_to1/3

krótki opis:

Prosty i szybki w przygotowaniu chłodnik z pieczonych lub gotowanych buraków to danie idealne na upalne dni. Nie tylko syci, ale też znakomicie orzeźwia i gasi pragnienie. A do tego jeszcze rewelacyjnie wygląda – intensywny kolor zwraca uwagę i zachęca do spróbowania. Doskonale smakuje z dodatkiem jajka na twardo i pokrojonej na małe kawałki fety. Bazą chłodnika jest połączenie dwóch niskokalorycznych i bogatych w białko produktów mlecznych - kefiru oraz naturalnego skyru czyli jogurtu islandzkiego. W składzie jest też mnóstwo koperku, szczypiorek oraz duża ilość ogórka. Dodałam nie tylko świeży, ale także kwaśny kiszony ogórek, dzięki czemu chłodnik smakuje naprawdę wyjątkowo. Jest tak smaczny, że niebywale szybko znika z talerzy. I zawsze pozostaje pytanie… „dlaczego znów za mało go zrobiłam?” ;)

porada dietetyka:

Krok 1

Kefir oraz skyr naturalny powinny być zimne, mocno schłodzone w lodówce. Pozostałe składniki (pieczone buraki oraz ogórki świeże i kiszone) także dobrze jest wcześniej włożyć do lodówki i schłodzić.

Krok 2

Świeżego ogórka obierz ze skórki. Umyj i osusz zieleninę (koperek i szczypiorek). Jeśli do chłodnika chcesz dodać czosnek to 1-2 ząbki obierz i rozetrzyj w moździerzu z odrobiną soli.

Krok 3

Do pojemnika blendera włóż pokrojone na mniejsze części pieczone lub gotowane buraki oraz świeże i kiszone ogórki. Dodaj kefir, skyr i połowę zaplanowanej ilości wody z kiszonych ogórków. Wszystko bardzo dokładnie zmiksuj tak, by konsystencja była jednolita. Dodaj pokrojony drobno koperek i szczypiorek oraz ewentualnie roztarty wcześniej czosnek. Dokładnie wymieszaj. Spróbuj i dodaj tyle wody z kiszenia ogórków, by uzyskać idealną kwaśność. Całość dopraw do smaku odrobiną soli i pieprzu.

Krok 4

Gotowy chłodnik wstaw do lodówki przynajmniej na godzinę (lub dłużej). Chłodnik najlepiej smakuje schłodzony, po kilku godzinach od przygotowania, kiedy smaki dobrze się ze sobą połączą.

Krok 5

Tuż przed podaniem chłodnik przelej do głębokich talerzy lub miseczek. Podawaj z dodatkiem połówek jajka na twardo oraz pokrojonej w małe kosteczki fety. Możesz też udekorować powierzchnię chłodnika pokrojonym w drobniutką kosteczkę ogórkiem i drobno posiekanym koperkiem i szczypiorkiem.