Mleczna kuchnia
przepisy kulinarne
Zupa krem z zielonego groszku i cukinii
https://mlecznakuchnia.pl/zupa-krem-z-zielonego-groszku-i-cukinii/

Zupa krem z zielonego groszku i cukinii

autor przepisu: Dorota Osóbka, dietetyk

skladniki:

Dodatkowo do podania:

_kazda_porcja_to1/2

krótki opis:

Gęsty, sycący, a jednocześnie delikatny krem z zielonego groszku i cukinii to danie idealne na kolację. Dzięki bardzo dużej zawartości błonnika, pozytywnie wpływa na pracę przewodu pokarmowego. Dobrze sprawdzi się też jako lekki lunch, który zaspokoi głód, dostarczy porcję białka oraz składników mineralnych i da energię do dalszej pracy, a jednocześnie nie obciąży nadmiernie żołądka. Dodatek słodkiej śmietanki znakomicie komponuje się z delikatnym smakiem warzyw i sprawia, że zupa staje się bardziej kremowa, jedwabiście gładka, wręcz aksamitna. Wyjątkowości zupie nadaje orzeźwiająca mięta oraz wyrazisty ser z niebieską pleśnią, który przełamuje i podkręca smak. Intensywnie zielony kolor przyciąga wzrok i zachęca do spróbowania.

porada dietetyka:

Krok 1

Obraną cebulę pokrój w drobną kostkę. W niewielkim garnku o grubym dnie rozgrzej olej. Dodaj pokrojoną cebulę i na średniej mocy palnika podsmażaj przez około 3-4 minuty, mieszając od czasu do czasu.

Krok 2

W czasie gdy cebula się smaży pokrój pozostałe warzywa i zagotuj wodę lub wywar warzywny. Obranego selera pokrój w niedużą kostkę i dodaj do garnka z cebulą. Razem smaż kolejne 2 minuty, a następnie dodaj pokrojoną w grubsze ćwierćplastry cukinię. Razem smaż przez kolejne 2 minuty. Na sam koniec dodaj liść laurowy oraz przeciśnięte przez praskę lub drobno pokrojone ząbki czosnku. Smaż jeszcze 1 minutę.

Następnie całość zalej wrzącą wodą (lub wywarem warzywnym), posól i gotuj na małej mocy palnika, pod przykryciem, przez około 12-15 minut. Do czasu, aż warzywa będą prawie miękkie. Im większe kawałki selera, tym dłuższego czasu gotowania będą potrzebowały.

Krok 3

Zwiększ moc palnika i do gotującej się zupy dodaj mrożony zielony groszek. Gdy zupa ponownie zacznie się gotować ponownie zmniejsz moc palnika i gotuj kilka minut, aż groszek będzie miękki. Sprawdź na opakowaniu jaki czas gotowania zaleca producent (zwykle jest to od 3 do 9 minut, zależnie od tego czy groszek był zamrożony surowy czy już wstępnie podgotowany).

Krok 4

Garnek z zupą zdejmij z kuchenki. Wyjmij z zupy liść laurowy oraz około łyżkę zielonego groszku do dekoracji. Dodaj świeżą miętę oraz słodką śmietankę (odrobinę możesz zostawić do dekoracji talerza). Przed dodaniem do zupy śmietankę zahartuj tzn. wlej do większego kubka lub naczynia i powoli dolewaj do niej kilka łyżek gorącej zupy, mieszając energicznie. Zawartość kubka przelej z powrotem do garnka z zupą, cały czas delikatnie mieszając. Zupę dokładnie zmiksuj ręcznym blenderem. Jeśli podczas miksowania uznasz, że zupa ma zbyt gęstą konsystencję możesz dodać jeszcze trochę wody, tak by uzyskać idealną gęstość i kremową konsystencję. Zupę dopraw do smaku odrobiną soli. Po miksowaniu ponownie postaw garnek na kuchence, doprowadź zupę do wrzenia i gotuj przez 1 minutę.

Krok 5

Zupę nałóż do głębokich talerzy lub do miseczek. Udekoruj odrobiną słodkiej śmietanki i ugotowanym zielonym groszkiem. Na wierzchu ułóż pokrojony w małą kostkę ser pleśniowy. Na koniec dla dekoracji dodaj jeszcze listki mięty.