Mleczna kuchnia
przepisy kulinarne
Szpinakowe kluski leniwe z twarogiem
https://mlecznakuchnia.pl/szpinakowe-kluski-leniwe-z-twarogiem/

Szpinakowe kluski leniwe z twarogiem

autor przepisu: Dorota Osóbka, dietetyk

skladniki:

Szpinakowe kluski leniwe:

Sos pieczarkowo-śmietanowy:

 

_kazda_porcja_to1/2

krótki opis:

Świetny przepis na bardzo wartościowy, bogaty w białko, składniki mineralne, witaminy oraz błonnik obiad bez mięsa. Kluski leniwe z dodatkiem twarogu i bezglutenowej mąki z ciecierzycy to danie, które na pewno warto przetestować. Prócz wyjątkowej wartości odżywczej kluski z tego przepisu mają też zaskakujący, zielony kolor. To zasługa chlorofilu zawartego w dodanym do klusek szpinaku. Idealnym dopełnieniem dla zielonych leniwych klusek jest duża porcja gęstego sosu przygotowanego z pieczarek i delikatnej, słodkiej śmietanki. Pycha!

porada dietetyka:

Krok 1

Kilka minut przed przygotowaniem dania śmietankę wyjmij z lodówki, by trochę się ociepliła. Twaróg włóż do dużej misy i zblenduj lub bardzo dokładnie rozgnieć widelcem tak, by nie było żadnych grudek.

Krok 2

Liście szpinaku umyj i osusz, a następnie włóż do misy malaksera. Dodaj jajko (oczywiście bez skorupki), ząbek czosnku oraz dużą szczyptę soli. Wszystko razem dokładnie zmiksuj na gładką, jednolitą masę. Masę dodaj do twarogu i bardzo dokładnie wymieszaj.

Krok 3

100 g mąki z ciecierzycy oraz mąkę ziemniaczaną przesiej przez sitko i powoli dodaj do pozostałych składników, cały czas mieszając, do czasu, aż składniki połączą się i nie będzie żadnych grudek. Tak przygotowane ciasto odstaw na przynajmniej 20 minut (ale można na dłużej).

Krok 4

W czasie gdy ciasto na kluski „odpoczywa” zdążysz przygotować sos pieczarkowy. Pieczarki oczyść z wszelkich zanieczyszczeń (np. resztek ziemi), najlepiej miękkim pędzelkiem, ręcznikiem papierowym lub ewentualnie zwilżoną odrobiną wody szmatką. Nóżki odetnij na wysokości kapelusza, odetnij mocno zabrudzone lub podeschnięte części, a następnie pokrój nóżki na średniej wielkości kawałki. Kapelusze pokrój na grube plastry lub na duże kawałki (zależnie od wielkości kapelusza - małe wystarczy przekroić na pół, większe na ćwiartki, a bardzo duże na ósemki). Cebulę pokrój w bardzo drobną kostkę.

Krok 5

Na średniej mocy palnika rozgrzej patelnię, dodaj olej i wrzuć pokrojoną cebulę. Smaż około 5-6 minut, mieszając od czasu do czasu, aż cebula ładnie się zeszkli (uważaj, by jej nie przypalić). Pod koniec smażenia dodaj pokrojony drobno ząbek czosnku, a chwilę później pokrojone pieczarki, lekko posól i smaż na średniej mocy palnika jeszcze przez 1-2 minuty, czyli do czasu, aż pieczarki zaczną intensywnie puszczać wodę. Wówczas zwiększ moc palnika i często mieszając smaż dalej jeszcze przez około 5-6 minut. Dokładny czas smażenia pieczarek zależy w dużej mierze od wielkości kawałków, na które je pokroisz. Ważne, by po smażeniu pieczarki pozostały jędrne, półtwarde. 

Krok 6

Do podsmażonych pieczarek dodaj śmietankę. Przed dodaniem do sosu śmietankę warto zahartować - wlej ją do większego kubka lub naczynia i powoli dodaj kilka gorących kawałków pieczarek, jednocześnie mieszając. Zawartość kubka przelej z powrotem na patelnię z sosem, cały czas mieszając. Jeśli trzeba, sos dopraw do smaku solą i pieprzem. Całość doprowadź do wrzenia i dalej smaż, aż większość płynu odparuje i sos mocno zgęstnieje (czyli ok. 4-5 minut). Patelnie zdejmij z palnika. Na koniec dodaj sporą ilość drobno posiekanej natki pietruszki i całość dopraw białym pieprzem, solą i odrobiną gałki muszkatołowej. Odstaw.

Krok 7

Wróć do przygotowania klusek. Stolnicę posyp odrobiną pozostałej części mąki z ciecierzycy. Przełóż na nią ciasto i podziel je na 2 równe części. Ciasto jest dość lepkie, ale da się formować. Porcję ciasta lekko oprósz mąką od góry i suchymi dłońmi uformuj ciasto w wałek o średnicy około 3 cm. Ostrym nożem krój wałek po skosie tak, by powstały niewielkie kluski o podobnej wielkości. Z drugą porcją ciasta postępuj tak samo. W czasie formowania klusek staraj się dodać na stolnicę jak najmniej dodatkowej mąki - im mniej jest mąki, tym kluski będą delikatniejsze i mniej zbite.

Krok 8

W dużym garnku zagotuj lekko osoloną wodę. Gdy zacznie wrzeć, delikatnie wrzuć do niej część przygotowanych klusek. Kluski gotuj partiami, w niezbyt dużej ilości, zależnej od wielkości garnka. Poczekaj, aż kluski wypłyną na powierzchnię wody i od tego momentu gotuj je około 2,5-3 minuty. Wyjmij łyżką cedzakową, dokładnie odsączając z wody. Tak samo postępuj z kolejną partią klusek.

Krok 9

Kluski leniwe najlepiej smakują na gorąco, tuż po ugotowaniu. Podaj je z dodatkiem wcześniej przygotowanego sosu pieczarkowo-śmietanowego.