Mleczna kuchnia przepisy kulinarne |
Pożywna sałatka z kurczakiem i makaronem https://mlecznakuchnia.pl/pozywna-salatka-z-kurczakiem-i-makaronem/ |
Na godzinę lub więcej przed przygotowaniem sałatki zamarynuj pierś kurczaka. Im dłużej będzie się marynowała, tym po smażeniu będzie bardziej soczysta i aromatyczna. Kurczaka możesz zamarynować nawet o wiele wcześniej np. poprzedniego dnia.
Filet z piersi kurczaka oczyść z błonek, opłucz i osusz papierowym ręcznikiem. Włóż do miseczki. Dodaj 1 łyżeczkę oleju (4 g), sporą ilość suszonego tymianku, trochę świeżego rozmarynu, granulowany czosnek i odrobinę soli. Przyprawami dokładnie i równomiernie natrzyj pierś kurczaka z obu stron. Miseczkę zakryj folią spożywczą i włóż do lodówki przynajmniej na godzinę, ale lepiej na dłużej. Maksymalnie kurczaka możesz marynować nawet 24 godziny. Zamarynowanego kurczaka wyjmij z lodówki na około 30 minut przed smażeniem, by trochę ocieplił się w temperaturze pokojowej.
W garnku zagotuj wodę, posól i wrzuć odmierzoną ilość makaronu. Gotuj zgodnie z instrukcją na opakowaniu (czas gotowania makaronu farfalle to zwykle 13-15 minut). Makaron powinien być ugotowany al dente czyli na pół twardo. Ugotowany makaron odcedź, możesz przepłukać go zimną wodą, by zatrzymać proces gotowania.
W czasie, gdy makaron się gotuje przygotuj wszystkie warzywa: marchew – umyj, obierz i obieraczką do warzyw pokrój wzdłuż na cieniutkie i długie wstążki (paseczki), mieszankę sałat - umyj i osusz w suszarce do sałat, czerwoną cebulą – po obraniu pokrój w piórka.
Na średniej mocy palnika rozgrzej patelnię. Przy pomocy kuchennego pędzelka posmaruj ją odrobiną oleju (wystarczy ok. 2 g czyli 1/2 łyżeczki). Wrzuć pokrojoną cebulę i smaż około 1 minutę, stale mieszając. Dodaj cienkie wstążki marchewki i całość smaż jeszcze 2 minuty, stale mieszając. Na koniec dodaj przeciśnięty przez praskę ząbek czosnku oraz odrobinę soli i smaż jeszcze maksymalnie minutę. Marchewka powinna jedynie trochę zmięknąć, ale ma pozostać dość jędrna. Warzywa zdejmij z patelni i odłóż, by wystygły.
Tę samą patelnię ponownie rozgrzej, mocniej niż do smażenia warzyw i usmaż na niej filet z piersi kurczaka. Smażenie filetów z piersi nie wymaga dodatku oleju na patelnię zwłaszcza, że odrobina oleju była dodana do marynaty. Dokładny czas smażenia zależy od wielkości smażonego kawałka – im większy, tym więcej czasu potrzebuje. Jeśli więc smażysz dużą pierś kurczaka to wydłuż podany poniżej czas.
Pierś ułóż na rozgrzanej patelni i smaż na dużej mocy palnika przez około 2 minuty z jednej strony. Przełóż na drugą stronę i smaż kolejne 2 minuty. Przez chwilę smaż także boki. Na patelnię dodaj 1 łyżkę wody (nie więcej), by wytworzyć parę. Patelnię natychmiast przykryj pokrywką i wyłącz kuchenkę. Przykryte mięso na gorącej patelni zostaw przez 7-10 minut. To czas kiedy pierś z kurczaka musi odpocząć. Po tym czasie mięso powinno już być gotowe do pokrojenia, ale pokrój je dopiero przed samym dodaniem do sałatki.
Gdy mięso odpoczywa, przygotuj dip. Jogurt naturalny przełóż do niezbyt dużej miseczki. Dodaj ser pleśniowy i dokładnie rozgnieć go widelcem razem z jogurtem. Konsystencja dipu nie musi być idealnie gładka, jednak ważne, by nie było w nim zbyt dużych grudek. Na koniec dodaj malutki ząbek czosnku przeciśnięty przez praskę lub jeszcze lepiej dokładnie roztarty w moździerzu z odrobiną soli. Dip dopraw do smaku białym pieprzem i ewentualnie jeszcze odrobiną soli, choć zwykle nie jest to już konieczne.
Przygotowaną wcześniej mieszankę sałat ułóż na talerzu. Dodaj ugotowany i ostudzony makaron oraz podsmażone i ostudzone warzywa (marchewki i cebulę). Bardzo delikatnie wymieszaj. Pomidorki koktajlowe przekrój na połówki i ułóż na sałatce. Na koniec dodaj usmażoną i pokrojoną w plastry pierś kurczaka. Dip jogurtowo-serowy podaj osobno (tak jak na zdjęciu) albo dekoracyjnie ułóż go na sałatce.