Mleczna kuchnia przepisy kulinarne |
Makaron z cukinii i marchewki z krewetkami https://mlecznakuchnia.pl/makaron-z-cukinii-i-marchewki-z-krewetkami/ |
Kilka godzin wcześniej wyjmij krewetki z zamrażalnika, by zdążyły się rozmrozić (najlepiej rozmrażać je przez dłuższy czas w lodówce).
Przygotowanie dania zacznij od przygotowania pesto. Liście rukoli umyj, osusz w suszarce do sałat i przełóż do pojemnika blendera lub malaksera. Dodaj wszystkie pozostałe składniki pesto – łuskane pestki dyni, tarty ser grana padano, czosnek, olej, niewielką ilość soku z cytryny i odrobinę soli. Wszystko razem zmiksuj na gładką, jednolitą masę. Dopraw do smaku.
Przygotuj warzywny makaron. Marchewki umyj i obierz. Cukinię umyj, odetnij końcówki. Makaron z marchwi i cukinii najlepiej zrobić używając specjalnych narzędzi do robienia makaronów warzywnych (tj. temperówka do warzyw / spiralizer / obieraczka julienne). Jeśli ich nie masz możesz warzywa pokroić na długie i cieniuteńkie wstążki zwykłą obieraczką do warzyw, a potem tak przygotowane wstążki pokroić nożem na długie, cienkie paseczki przypominające wyglądem makaron spaghetti.
Rozmrożone krewetki oczyść (usuń pancerz i jelito), opłucz pod zimną wodą i osusz papierowym ręcznikiem. Na chwile odstaw.
Mocno rozgrzej dużą patelnię o nieprzywierającej powłoce. Przy pomocy kuchennego pędzelka posmaruj ją odrobiną oleju (jedynie ok. 2 g) i po jego rozgrzaniu wrzuć przygotowany wcześniej makaron z marchewki. Dodaj 1 łyżkę wody i na średniej mocy palnika smaż, często mieszając, przez około 3 minuty.
W tym samym czasie śmietankę wlej do małego rondelka. Dodaj pokrojoną bardzo drobno papryczkę chili i czosnek. Rondelek postaw na kuchence i podgrzewaj na bardzo małej mocy palnika przez około 4 minuty. Mieszaj często i uważaj, by śmietanka nie wykipiała. W czasie podgrzewania śmietanka trochę zgęstnieje, ale nie powinna nadmiernie zredukować swojej objętości. Jeśli tak będzie – zmniejsz moc palnika lub skróć czas podgrzewania.
Do podsmażonej marchewki dodaj makaron z cukinii, zwiększ moc palnika do maksimum i dalej smaż przez kolejne 4-5 minut, często, ale delikatnie mieszając. Cukinia po 1-2 minutach smażenia puści dość sporo wody, w czasie smażenia dąż do tego, by cała ta woda odparowała. Ale nie smaż za długo, zarówno marchew, jak i cukinia powinny pozostać jędrne i lekko chrupiące. Jeśli po ok. 5 minutach smażenia na patelni nadal jest sporo wody to nie smaż dłużej, a po prostu odlej nadmiar wody. Przez cały czas smażenia warzyw nie dodawaj do nich soli, bo sól spowoduje jeszcze większy wyciek wody z cukinii. Gdy warzywa będą gotowe patelnię zdejmij z kuchenni.
W czasie smażenia cukinii do rondelka ze śmietanką dodaj oczyszczone i osuszone krewetki (najlepiej jeśli będą miały temperaturę pokojową). Całość doprowadź do wrzenia i na niewielkiej mocy palnika podgrzewaj przez około 4-5 minut, aż krewetki będą gotowe tj. zmienią kolor na różowy. Posól pod sam koniec gotowania. Nie gotuj krewetek zbyt długo, bo staną się suche i gumowate. Koniec gotowania krewetek powinien nastąpić w podobnym czasie, co koniec smażenia warzywnego makaronu.
Do gotowych warzyw na patelni dodaj przygotowane wcześniej pesto oraz krewetki wraz ze śmietanką, w której się gotowały. Posól i całość dokładnie, ale delikatnie wymieszaj. Dopraw do smaku solą, pieprzem i kilkoma kroplami soku z cytryny. Jeśli chcesz, by danie ładniej wyglądało na talerzu, możesz najpierw wyjąć i na chwilę odłożyć krewetki, a dopiero potem dodać śmietankę do makaronu. Wówczas makaron z pesto i śmietanką nałóż na talerze, a krewetki poukładaj na nim dekoracyjnie. Serwuj od razu.